fbpx
Linux

Skype Linux İçinde Beta Dönemini Başlattı

İnternet üzerinden telefonla görüşmeyi ve anlık görüntü yoluyla iletişim kurmayı sağlayan Skype, dünyanın en yaygın kullanılan iletişim araçlarından bir tanesi olmayı, kurulduğu günden bugüne sağlamış durumda. 13 yıldır internet dünyasında var olan Skype, yaygın olarak kullanılan Microsoft Windows işletim sistemlerine alternatif olarak geliştirilen Linux işletim sistemlerinde de kullanılabilmek için bir süredir alpha sürümünde geliştirme çalışmaları yürütüyordu. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir kullanımı olan Linux işletim sistemleri de böylelikle diğer internet kullanıcılarının deneyimledikleri imkanlardan faydalanma şansını kendi kullanıcılarına da Skype Linux içinde sunmuş olacak.

6 yıl önce Skype’ı tam 8,5 milyar dolara eBay şirketinden satın alan Microsoft, uygulamanın Linux modelinin beta 5.0 sürümüne geçtiğini duyurdu. Böylelikle Skype Linux için geliştirilme dönemi olan alpha seviyesinden test aşamasına yani beta sürümüne yükselmiş oldu. Linux kullanıcılarını sevindiren bu gelişme; birkaç yeniliği beraberinde getiriyor. Gelin bu yeniliklere bir göz atalım.

Skype for Linux Beta 5.0 ile birlikte, Linux kullanıcıları artık Skype kredisi satın alarak hem yerel hem de cep telefonu numaralarıyla iletişim kurabilecekler. Bu gelişme sayesinde Skype Linux kullanıcıları da artık internet üzerinden telefonla görüşme yapabilme fonksiyonuna kavuşmuş oluyor. Skype Linux kullanıcıları, beta 5.0 sürümüyle birlikte diğer işletim sistemleri olan Windows, Mac, IOS ve Android’i kullanan insanlarla da video ve mesaj iletişimi kurabilirler. Skype’nın en çok kullanılan özelliği hiç şüphesiz, kameralı görüşme yapabilmek. Bu imkanın artık Linux kullancılarına da sağlanmasıyla birlikte, Linux severlerin rahata kavuşacağını söylemek mümkün. İnternet kullanıcılarının en sık başvurduğu işlemlerden biri olan ekran paylaşımı da; beta sürümü ile birlikte Linux kullanıcılarının da hizmetine sunuldu.

 

Skype Beta 5.0 sürümü sayesinde Linux kullanıcıları, Skype uygulamasında var olan rehberlerindeki arkadaşlarının durumlarını görebilecekler. Kimlerin çevrimiçi olup olmadığını görebilmek, Linux kullanıcılarını rahatlatan bir başka gelişme olarak görülüyor. Linux severlerin; Skype’taki gelen kutularında okunmamış mesajlarının ne kadar olduğunu artık Unity Launcher’larından takip edebileceklerini de beta 5.0 sürümünün getirdiği yeniliklerden biri olarak sıralayalım.

Skype Linux uygulamasının da kullanışlı hale gelmesiyle birlikte internet kullanıcılarının daha çok tercih edebileceği bir işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu