fbpx
Telefon

Türkiye’deki Banka Uygulamalarını Tehdit Eden Virüs

Ülkemiz dahil birçok ülkede hizmet veren bankalara ait mobil uygulamaları tehdit eden virüse dikkat. Nasıl bulaşıyor? Nasıl tespit edilir? Nasıl silinir?

Türkiye, Avustralya, Almanya, ABD, Polonya, Avusturya ve Fransa’da hizmet veren bankaların mobil uygulamalarını tehdit eden ve SMS doğrulama sistemlerini devre dışı bırakan virüse dikkat!

Android platformunda ortaya çıkan virüs, “Flash Player” uygulamasının ikonunu kullanıyor. Üzerine tıklandığında ise “İptal” ve “Aktive Et” seçenekleri geliyor. Bu tabiiki sadece bir görüntü. İptal tuşu etkisiz olduğu için, uyarıdan kurtulmak isteyen kullanıcı “Aktive Et” butonuna tıkladığında virüs cihazınızdaki tüm izinleri ele geçiriyor.

Banka uygulamalarının dışında Twitter, Facebook, İnstagram gibi popüler sosyal medya uygulamalarınızın kullanıcı adı ve şifrelerini de ele geçirebilen virüs, elde ettiği verileri kontrol eden merkeze gönderip, oradan aldığı komutlara göre işlemlerine devam edebiliyor.

Nasıl kurtuluruz?

Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yönetimi > Google Play Servisi > Devre Dışı Bırak kısmından söz konusu uygulama bulunarak yetkileri iptal etmeniz gerekiyor. Sahte Flash Player uygulamasını cihazınızdan tamamen kaldırmak için ise Ayarlar > Uygulamalar > Flash-Player-Güncelleme > Kaldır yolunu takip etmeniz gerekiyor. Eğer tahrip seviyesi bu durumu aşmış ise, cihazınızı Fabrika Ayarlarına döndürmenizde fayda var. Şifrelerinizi değiştirmenizi söylememize bile gerek yok sanırım.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu