fbpx
Haber

WhatsApp Mesaj Geri Alma Özelliği

Özellikle bugünlerde, WhatsApp’la ilgili çeşitli haberler sosyal medyada yayılmaya başladı. Bir kısmının spekülasyon olduğu sonradan anlaşılsa da, yine de bazı haberlerin ciddiyetini koruduğunu ve güvenilir kaynaklardan teyit edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

WhatsApp’ın yakın zamanda hayata geçirileceği öğrenilen 2 önemli özelliği mesaj geri alma ve canlı lokasyon takibi olarak bildirildi.

Mesaj atılan kişilerin alt alta olması durumunda, ya da rehberden yanlış kişiyi seçtiğimiz zamanlarda attığımız herhangi bir mesaj, yanlış, hatta bu mesajları asla görmemesi gereken bir kişiye gidebiliyor. Bu durumun pek çok mesajlaşma aracında da yaşandığını ve iletişim kazalarının oldukça ciddi sonuçlara vardığını da düşünecek olursak, bir mesajlaşma firmasının mesaj geri almaya dair önlem almayı düşünmesi ve beta uygulamalarına geçmesi önemli bir haber.

Mesaj geri alma özelliği, karşıdaki kişinin bu mesajı görmemesi durumunda işliyor. Görüldü bildirimini kapatmış olmak gibi ayrıntılar elbette ki yine buna dahil değil. Karşınızdaki kişi mesajı okuduktan sonra, bunu değiştirebilmek veya iki telefondan da yok edebilmek imkansız hale geliyor.

Bu özelliğin kullanılabilmesi, aynı zamanda suiistimal edilmeyeceğinin garanti edilmesi için ayarlar kısmına konulmuş bir tercih sekmesiyle de güvence altına alınmış. Bu sayede, ancak önceden ayar yapmanız halinde özelliği kullanabiliyorsunuz. Aksi takdirde, maalesef ki son pişmanlık fayda etmiyor.

Canlı lokasyon takibi ise gruplarda yapılan konuşmalarda veya iletişime geçmek istediğiniz herhangi bir arkadaşınızın nerde olduğunu merak ettiğinizde kullanılabilecek bir özellik. Bunu kullanmak için de yine karşınızdaki kişiden, her seferinde onay almanızı gerektirecek bir mekanizma, ayarlar kısmında oluşturulacak bir bölüm sayesinde kurulacak.

Bir diğer konuşulan değişiklik ise “iletişime geç” özelliği oldu. Buna göre, bir konuşma sırasında telefonu sallarsak program karşı tarafa sizi araması için bir uyarı yollayacak.

Tüm bu özellikler, mesaj geri alma dahil olmak üzere, şimdilik titizlikle seçilmiş ve düzenli olarak kendilerinden geri dönüş alınan Beta kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Gerekli testler tamamlandıktan ve firma tüm bu gerekliliklere ikna olduktan sonra ise, düşüncemiz bu özelliklerin hepsinin bizimle de paylaşılacağı yönünde.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu