fbpx
Teknoloji Haberleri

Mobil Verinin Yeni Yıldızı: Video İçerikleri

Tablet, akıllı telefon gibi cihazların kullanımının artmasının ardından, mobil veriye dair ihtiyaçların gün geçtikçe daha da fazlalaştığını görmekteyiz. Masaüstü bilgisayarların artık ya oldukça eskidiği, ya da çok belli amaçlarla (işyerlerinde ağır programları çalıştırmak veya iyi bir oyun bilgisayarı toplayarak bu şekilde kullanmak gibi) kullanımının sağlandığı günümüzde, artık piyasaya laptoplar hakim durumda. Netbookların bile tabletler ortaya çıktıktan sonra piyasadan silindiğini görebiliyoruz. Netbook üreticisi son iki firma olan Acer ve ASUS’un da üretimlerini sonlandırmasının ardından, klavyeli (veya bluetooth vasıtasıyla klavye takılabilecek özelliğe sahip) tabletler hakimiyetini sürdürüyor.

4,5 G tarzı teknolojilerin de hayata geçmesi, veri akışının hızlanmasına ve kalitesinin artmasına olanak sağladı. Eskiden 144p’de bile oldukça zor bir şekilde izleyebildiğimiz videolar, artık kolayca 480p tarzı –ki bir mobil ekrana fazlasıyla yetebilecek bir kalitedir bu- açılabiliyor, sesli ve görüntülü WhatsApp/Viber görüşmeleri kesintisi minimumda olabilecek şekilde yapılabiliyor.

Tüm bu iletişim hızındaki çağ atlamaların video içerikleri hakkında çalışan siteleri güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Artık videolu anlatımlar, “nasıl yapılır” tarzı açıklamalı video içerikleri pek çok kişinin herhangi bir konuyu anlamakta kullandığı başlıca araçlar arasında. Buna bağlı olarak, internet sektöründeki genel tüketici alışkanlıkları da değişti ve site sahipleri, bu alışkanlıkları karşılamak için çeşitli adımlar attı.

Peki eğer bir web sitesi sahibiysek, veya açma niyetimiz varsa neler yapmalıyız? Mobil verinin yeni yıldızı olan videolardan ve bu tarz içerik üretimlerinden nasıl yararlanmalıyız?

Öncelikle sitemizi mobil uyumlu bir hale getirmek ve video içeriklerin sağlayıcısı olan sitenin de buna dikkat ettiğini bilmek, elimizi güçlendirecektir. İyi bir altyapı, kullanıcıların daha iyi bir ziyaret deneyimi yaşamasını sağlar, buna bağlı olarak da hem SEO’ya olumlu bir katkı yapmış olursunuz, hem de ziyaretçi sadakarı artacağı için bu size daha fazla reklam geliri olarak geri döner.

Bunun dışında ise, sitenizin dışında da yayınlanabilecek ve sitenizi/hizmetlerinizi tanıtacak, video içerikleri barınan bir kanal oluşturmanız mümkün. YouTube üzerinden rahatlıkla aktifleştirilebilecek bu kanal, size bilgilerinizi ve deneyimlerinizi paylaşma olanağı vererek yaptığınız işten keyif alma, aynı zamanda da video izlemeleri üzerinden tanıtım yapma imkanı sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu