fbpx
Teknoloji Haberleri

Verizon’un Yeni 5G Testinden Detaylar

Dev GSM operatörü Verizon, yeni bir 5G testi gerçekleştirdi. İşte yapılan testle ilgili detaylar.

5G için yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ederken alınan sonuçlar hayli dikkat çekici. Verizon’un gerçekleştirdiği 5G testi bir kez daha 5G teknolojisinin mobil erişimi taşıyacağı noktayı gösterdi.

ABD’nin Indiana eyaletinde gerçekleştirilen testte, bir yarış aracına 5G anteni takılarak yüksek hızlarda denemeler yapıldı. Sağlanan en düşük hız 1 Gbps olurken, en yüksek hız 6 Gbps‘a kadar ulaştı.

Düşük Gecikme Süresi

Test sırasında camları kapatılan aracın sürücüsüne, araç üzerine takılan ve 5G ile sürücünün taktığı sanal gerçeklik gözlüğüne aktarılan görüntü ile yol almaya devam etti. Bu deneme ile 5G’nin ne kadar düşük gecikme süreleri sağladığına dikkat çekildi. Yüksek hızdaki bir aracı, 5G teknolojisiyle aktarılan görüntüyle yönetmek için gecikme sürelerinin çok çok düşük olması gerektiğini takdir edersiniz.

Verizon, tek bir mobil baz istasyonuyla 20 Gbps indirme ve 10 Gbps yükleme hızı sağlayabilecek. Eski telefon üreticisi Ericsson ile birlikte geliştirilen 5G teknolojisi için testler gerçek hayat koşullarına uygun gerçekleştirilirken hizmet tarihi konusunda henüz net bilgi yok.

Yapılan testle ilgili yayınlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu