fbpx
Teknoloji Haberleri

Yeni Nokia 3310 Resmi Olarak Sahnede

Daha önceki yazılarımızdan birisinde Microsoft’la birleşen firmanın yeni Nokia 3310 için çalışmalara başladığını ve bunun firma için yeni bir atılım olarak görülebileceğini yazmıştık. (Yazımıza gitmek için: Nokia 3310 Yeniden Üretilecek mi?)

Şimdi ise haberimizi bir kez daha doğrulamış bulunuyoruz. İlk kez MWC 2017’de duyurulmuş olan yeni Nokia 3310, eski tasarımına mümkün olduğunca sadık kalınarak hazırlanmış. Ancak çok daha akıllı, çok daha ince, hafif ve daha uzun ömürlü bir bataryaya sahip. Yılların bu tasarıma eklediği elbette ki çok şey var.

2.4 inçlik ekrana, 2 megapiksellik kameraya (ve LED flaş desteğine) sahip telefonun bu özellikleri günümüz telefonlarıyla kıyaslandığında pek de yeterli görünmeyebilir. Ancak telefonu satın alacak olan kişiler, yeni Nokia 3310’u bu özellikleri için değil, Retro bir tasarıma sahip olduğu, basit özellikler ve çokça dayanıklılık imkanı sunduğu için tercih edeceklerdir. Zira telefon bir aya varan bekleme süresi ve 22 saatlik konuşma süresi vaad etmesiyle, günümüz telefonlarını ezip geçebilecek bir kapasite artırımı sunuyor.

Micro SD kart desteği sunan telefonda bunun sınırı 32 GB’a kadar. İşletim sistemi olarak ise Nokia Series 30+ kullanılmış. Bu sayede oldukça stabil çalışacak olan telefonda internet bağlantısı imkanı ise Opera Mini sayesinde sağlanmaktadır. Yine Micro USB, bluetooth, 3,5 mm bağlantı noktası (kulaklık girişi için) de telefonun dış dünyayla bağlantısını sağlayan unsurlar arasında bulunmakta.

Bir zamanların efsane oyunu olan ve herkesin hatırlayacağı yılan oyununa da bünyesi içerisinde yer vermiş olan yeni Nokia 3310, yurtdışında oldukça makul bir fiyatla satılacak: yaklaşık olarak 52 Amerikan Doları. Ancak ülkemize ne zaman, nasıl geleceği ve kaç TL’den satışa sunulacağı şimdilik belirsizliğini koruyan unsurlar arasında.

Telefonun Nokia firmasına yaşatabileceği sorunlardan birisi de yine Retro tasarım üzerine. Nokia, tüm bu gelişmeler sonrasında bir Retro firması olarak anılmaya başlanabilir ve çok düşük kar marjlarıyla, eskiye dayalı ürünleri yeniden üreterek satmak zorunda kalan bir firma halini alabilir. Bu durumun istenmediği açık olsa da, yine de piyasaya sürülen telefonla atılan bu adım, firma için iyi bir reklam oldu diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu