fbpx
Teknoloji Haberleri

Türk Telekom Reklamı Yayından Kaldırıldı

Sürekli televizyonda ve internette karşımıza çıkan “hazır mıyız, haydi fiberliyoruz” konseptli Türk Telekom fiber reklamı bu hafta Reklam Özdenetim Kurulu tarafından durdurulma kararı alındı. Reklamın kaldırılma sebepleri arasında müşteriyi yanıltma, 4.5 G‘ye geçilmediği halde geçilmiş süsü verme ve oluşturulan algının yanıltıcı olması gibi pek çok neden bulunuyor.

GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ

Reklamda Ağrı’dan tutun neredeyse Türkiye’nin dört bir yanını gezerek “fiberliyoruz” diyen Türk Telekom reklamında açıkçası ilk çıktığı günden beri gülerek karşıladığımızı söylememde fayda var. Hatta çok ufak başımdan geçen bir olayı paylaşmak isterim:

* Geçtiğimiz aylarda Türk Telekom‘u internet hızı arttırmak için aradığımda müşteri hizmetleri ile görüştüm. Şuanda evde kullanmış olduğum internet hızı 16 mbps ve bunu fiber yaptırmak istedim. Temsilci kontrol etti ve İstanbul’un göbeğinde fiber olmadığını bu yüzden destekleyeceğini söyledi.

Şimdi İstanbul’un en işlek ve kalabalık semtlerinden birinde bile bu hizmet verilemezken TV reklamında Ağrı’dan tutup tüm şehirleri gezmenin mantalitesi bana göre aldatmacadır. İlk başta da bunu İsmail ile konuşurken de dile getirmiştim bugün de Allah’ın hikmeti gibi RÖK tarafından reklam yayın durdurma kararı verildi.

turk-telekom-fiber-reklamOLMAYAN ŞEYLERİ VARMIŞ GİBİ GÖSTERMEK

Reklam Özdenetim Kurulu tarafından Türk Telekom‘un reklamının kaldırılmasını açıkçası yerinde bir hamle olarak düşünüyorum. Olmayan şeyleri bize varmış gibi lanse etmek aldatmacadır, kandırmacadır.

Birincisi reklamda 4.5 G henüz faliyete geçmemişken yayınlanması, ikincisi her yerde fiber varmış gibi lanse edilmesi. Ancak RÖK tarafından Türk Telekom’a reklamın düzenlenerek tekrar yayınlanabileceği belirtilmiş. Belki Türk Telekom gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra reklamı tekrar görmeye başlayabiliriz.

Zaten RÖK’te gerekli açıklamayı aşağıdaki gibi yapmış;

* Reklamda 4.5 G’ye geçiş yapılmamasına rağmen varmış gibi gösterilmesi.

* Rakiplerin fiber alt yapı konusunda yetersiz olduğu ve sadece Türk Telekom abonelerinin fiber internet kullanımı sağlayabilir havasının oluşturularak kullanıcıları yanıltması.

* Hem fiberin hem de 4.5 G hizmetinin şuanda mümkün olmadığı halde kullanım şekillerinin reklamda yer alması.

Şimdi size soruyorum kim haklı ? Ayrıca YouTube’daki reklam videosunda da yorumların devre dışı bırakılmış olması bu konuda alacakları eleştirinin gücü ve algısından çekindikleri için kapattıklarını tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

Dilerseniz reklamı aşağıdan izleyebilirsiniz. Bu haberi yayınlarken RÖK kararını Scroll.com.tr web sitesinden alıntıladığımı belirtmek isterim.

TÜRK TELEKOM FİBER REKLAMI


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu