fbpx
Teknoloji Haberleri

BTK Raporuna Göre Mobilin Yükselişi Devam Ediyor

BTK’nın Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri 2017 ilk çeyrek raporu yayınlandı. Rapora göre mobilin yükselişi devam ediyor. 

BTK’nın yayınladığı 2017 ilk çeyrek Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu Türkiye’nin mobil veri trafiğini gözler önüne seriyor. Rapora göre mobil abone sayısı 75,7 milyona ulaştı. Nüfusa oranla bakıldığında bu rakamın ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor.

4,5 G Geçişinde de Rekor

1 Nisan 2016’da başlayan 4,5 G kullanımına geçişte de gayet başarılı bir grafik izlendiği görülüyor. Rapora göre 4,5G’ye geçen abone sayısı 56,4 milyonu aşmış durumda.

Mobilden Yapılan Görüşme 60 milyar dakikaya dayandı

Yılın ilk çeyreğinde mobilden yapılan görüşmelerin toplamı 59,92 milyar dakikayı buldu. Bu rakamın sabit abone trafiğinde 2,1 milyar dakika olduğunu göz önünde bulundurursak ne kadar yüksek olduğu daha net anlaşılır.

Fiber’de Durum Ne?

Bu yıl fiber abone sayısının ilk kez 2 milyonu aştığına dikkat çekilirken bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %24,3 daha yüksek olduğu belirtiliyor. Fiber altyapı uzunluğunun ise geçen yıla oranla %9,2 artışla 297 bin 620 kilometreye ulaştığı kaydediliyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu