Teknoloji Haberleri

BTK Raporuna Göre Mobilin Yükselişi Devam Ediyor

BTK’nın Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri 2017 ilk çeyrek raporu yayınlandı. Rapora göre mobilin yükselişi devam ediyor. 

BTK’nın yayınladığı 2017 ilk çeyrek Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu Türkiye’nin mobil veri trafiğini gözler önüne seriyor. Rapora göre mobil abone sayısı 75,7 milyona ulaştı. Nüfusa oranla bakıldığında bu rakamın ne kadar önemli olduğu daha net anlaşılıyor.

4,5 G Geçişinde de Rekor

1 Nisan 2016’da başlayan 4,5 G kullanımına geçişte de gayet başarılı bir grafik izlendiği görülüyor. Rapora göre 4,5G’ye geçen abone sayısı 56,4 milyonu aşmış durumda.

Mobilden Yapılan Görüşme 60 milyar dakikaya dayandı

Yılın ilk çeyreğinde mobilden yapılan görüşmelerin toplamı 59,92 milyar dakikayı buldu. Bu rakamın sabit abone trafiğinde 2,1 milyar dakika olduğunu göz önünde bulundurursak ne kadar yüksek olduğu daha net anlaşılır.

Fiber’de Durum Ne?

Bu yıl fiber abone sayısının ilk kez 2 milyonu aştığına dikkat çekilirken bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %24,3 daha yüksek olduğu belirtiliyor. Fiber altyapı uzunluğunun ise geçen yıla oranla %9,2 artışla 297 bin 620 kilometreye ulaştığı kaydediliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top