Teknoloji Haberleri

Bu Kamera Saniyede 5 Trilyon Kare Yakalıyor

Saniyede 5 trilyon kare yakalayan kamaera

Tokyo Üniversitesi’nde üretilen saniyede 4.4 trilyon kare fotoğraflayabilen kameranın rekoru kırıldı. Saniyede 5 trilyon kare yakalayabilen yeni kamera ne işe yarar?

Lund Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda saniyede 5 trilyon kare yakalayabilen kamera geliştirildi. Tek bir kareden birkaç görüntü alınarak, lazer ışıklarının da yardımıyla bu performansa ulaşıldı. Aslında kamera klasik yöntemlerle 5 trilyon kare yakalamıyor, fakat lazer ışınlarının çözümlenerek yorumlanabilmesi sonucu bu görüntü kalitesine ulaşılıyor.

Teknik detaylara boğulmadan bu olayın önemini aktarmak gerekirse, bu kamera performansı ile daha önce imkansız olduğu söylenen ışık hareketlerini görselleştirmek artık mümkün. Aşağıda yayınlanan örnek görüntüyü izleyebilirsiniz. Bu kısa videoda 20 cm kadar giden ışığın yavaşlatılmış hali görülüyor. Bu gelişmenin bilimsel alanda yeni kapılar açması bekleniyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top