fbpx
Teknoloji Haberleri

BTK Başkanı Wikipedia Engeliyle İlgili Konuştu

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Wikipedia’ya uygulanan engel ile ilgili konuştu.

Son haftanın en çok tartışılan konuları arasında yer alan Wikipedia’nın Türkiye’den direkt girişlere engellenmesi konusu BTK Başkanı tarafından ilk kez dillendirildi. İlk olarak Sayan’ın açıklamalarına bakalım sonrasında kendi değerlendirmemize yer verelim.

Türkiye Bilişim Zirvesi 2017’de konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Wikipedia engeline de değindi. Konunun yeni olmadığını, uzun bir süre boyunca yasal uyarıların yapıldığını fakat nihayetinde kanunların gereğinin yapıldığını vurgulayan Sayan; “Yargı kararları uygulamaya geçmeden Wikipedia engelinin açılması mümkün değil. Kimse ‘Ben Türk mahkemelerini tanımam’ deme hakkına sahip değil” dedi.

Ülkemizde zaman zaman uygulanan bu tür tedbirleri her ne kadar tasvip etmiyor olsak da, internetin kanunsuz ve kuralsız bir mecra olması konusunun da hassasiyetini kavramak gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda alınan bazı tedbirlerin en azından yapılan hataların düzeltilmesine ön ayak olmasını umuyoruz.

Pek konuşulmayan fakat konuyla ilgili göz ardı edilmemesi gereken diğer bir nokta ise şu; Wikipedia, çeşitliliği ve yapısı itibariyle zengin bir kaynak olabilir. Peki ne kadar güvenli? Belki bir çoğumuz farkında değiliz fakat Wikipedia’da bilgi doğruluğu değişkendir. Ve her zaman tartışılır. Çünkü kullanılan kaynaklar, girilen bilgiler uluslararası herhangi bir filtreden geçirilmiyor. Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için daha açık bir örnek verelim. Wikipedia’da eriştiğimiz bilgilere herhangi bir bilim dergisinde yayınlanan makaleler gibi bakmak çok doğru değil. İkisi arasındaki farkı bilerek kullanmakta fayda var.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu