fbpx
Teknoloji Haberleri

Twitter Yine Zarar Açıkladı

Geçen yılın ikinci döneminde 107 milyon dolar zarar açıklayan Twitter, bu yılın aynı döneminde 116 milyon dolar zarar açıklayarak tarihi düşüşünü yaşadı.

Dünyanın en popüler sosyal ağları arasında yer alan mikroblog platformu Twitter yine zarar açıkladı. Gelirlerinin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 4.6 azalarak 574 milyon dolar olduğunu bildiren Twitter’ın zararı 116 milyon doları buldu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde gelirler 602 milyon dolar, zarar ise 107 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Twitter’da Neler Oluyor?

Haber aslında çok yalın fakat yıllardır Twitter’ı çok aktif kullanan biri olarak bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Tüm çeyrekleri takip edememekle birlikte editörlük yaptığım birçok sitede yaklaşık 4 yıldır twitter ile ilgili sürekli yüzlerce milyon dolarlık zarar haberleri girdiğimi söyleyebilirim. Hiç kâr etti şeklinde haber yazıldığını hatırlamıyorum zira şirket sürekli zarar açıklıyor.

Peki her çeyrekte yüzlerce milyon dolar kaybeden bir yatırım halen nasıl ayakta kalabiliyor? 

Bunu uzun gözlemler sonucu operasyonel gücüne bağlamaktan başka mantıklı bir açıklama bulamadım maalesef. Yani aslında Twitter şirket olarak yatırım yapmak için hiçte mantıklı bir seçenek değil. Peki yatırımcıların bu şirketi ayakta tutmasının sebebi ne olabilir? Bir yıl, üç yıl değil, kurulduğundan bu yana müthiş zararlar açıklayan bir platformdan bahsediyoruz. Siz olsanız kâr amacıyla buraya yatırım yapar mıydınız? Demek ki burada mesele maddi olarak kâr etmek değil. Bunu mevcut çeyrekte yaşanan zarardan bir kere daha görmüş olduk. Kısacası Twitter, alternatif bir medya aracı olarak kullanılmak adına ayakta tutuluyor.

Not: Olayı Türkiye’ye endeksleyerek değerlendirip paranoyak yaklaşımlara girmemek lazım. Global bir durum söz konusu.

Haberin devamı?

Haberin devamı şu şekilde; CEO Jack Dorsey kullanıcı sayısının bu çeyrekte yüzde 5 arttığını, aktif kullanıcı sayısının ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 arttığını belirten bir açıklama yaptı. Bu güzel açıklamaya rağmen şirketin borsadaki hisselerindeki düşüş engellenemeyerek yüzde 14’e varan değer kaybı yaşandı.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu