fbpx
Haber

Blue Whale : intihara sürükleyen oyun

Merhaba Sevgili Bilişim Severler ve Kıymetli Dostlar, bu yazıda Blue Whale oyunundan bahsedeceğim.

Bir Seminere Konuşmacı Olarak Davetliydim. . . Yanıma Gelen 15 Yaşlarında Bir Ufak Kardeşimiz ‘’ Furkan Hocam Lütfen Anne ve Babaları Uyarınız. Bizim Mahallede Birçok Çocuk Bu Blue Whale Oyununu Oynuyor ’’ Dedi. . . Ardından Maalesef ki 130 Gencin Intihar Etmesine Neden Olan Oyunun Tüm Dünyada Hızla Yayıldığını Gördüm . . .

Blue Whale Oyunu

Mouse veya Klavye ile Oynadığınız, Telefon Ekranınızla Kumanda Ettiğiniz Oyunlardan Biraz Farklı. Yazı ve Hedef Tabanlarına Dayanan Oyunda Size Gelen Talimatları Uygulamak Durumundasınız. . . Bu Talimatları Uyguladıkça Diğer Seviyelere Geçtiğiniz ve Olası Gazaptan Kurtulduğunuz Oyunda Tüm Bunları Denetleyen Gerçek İnsanlar da Var.
Talimatlar Kanlı veyahut Acı Dolu !

Oyunda Talimatları Yerine Getirmeniz Gerekiyor Deyince, Aklınıza Klasik Oyunlarda Seviye Atlamak veyahut Puan Toplamak Için Yapmanız Gerekenleri Hatırlamış Olabilirsiniz Ancak Blue Whale’de Durum Biraz Farklı. . .

Bu Oyunda Size Verilen Talimatları Öncelikle Gerçek Hayatta Uyguluyorsunuz. Gerçek Hayatta Uyguladığınız Bu Talimatlar ile Sonraki Talimatları Alacağınız Öteki Seviyeye Geçip Oynamaya Devam Ediyorsunuz. . .

Günde 1 Talimat Aldığınız Oyunda 50. Güne Kadar Talimatları Sürdürmek Zorundasınız.

Ayrıca İlk Günden Beri Size Çeşitli Zor Görevler Veren Oyunda, Örneğin 3. Günde Kolunuza Bulabildiğiniz En Kesici Alet ile Mavi Balina Çizmeniz İsteniyor. . . Elbette Bu Mavi Balinayı Çizdikten Sonra Kontrol Ettirmek Durumundasınız.

İntihara Sürükleyen Oyun : Blue Whale
50. Gün Intihar Etmeniz Isteniyor !

Genellikle 15 – 17 Yaş Arası Gençleri Tuzağına Düşüren Oyunda Hedefleri Her Gün Yaptığınızda, Sonunda Size 50. Gün Görevi Görünmeye Başlıyor. . . Bu Görev veya Talimata Göre Yapmanız Gereken ise Birçoğumuzun Kanını Donduracak Cinsten Bir Eylem. Bu Eyleme Göre Genellikle Bir Yerden Atlamak Suretiyle Intiharınız Bekleniyor. . . Hayatın Tamamen Anlamsız Olduğuna Dair Veriler Sunan Oyun, Gece 3 Gibi Uyanmanızı Istemek Veya Tüm Gününüzü Karanlık Bir Odada Korku Filmleri Izleyerek Geçirmenizi Istemek Gibi Talimatların Ardından Yara Almış Psikolojinize Hayatın Anlamsızlığı Konusunda Egzantirik Veriler Sunmak Konusunda Pek de Zorluk Çekmiyor. . . Öyle ki ; Özellikle Ergenlik Çağındaki Gençleri Hedef Alan Oyun, Sonunda Zorladığı Intihar Eylemiyle Istediğini Rahatça Alıyor Gibi Gözüküyor. . . Zira Rus Polisinin Sunduğu Verilere Göre, Polisler 130 Gencin Ölümünü Mavi Balina Oyunu ile Ilişkilendirmeyi Başarmış Durumda. . .

Yaptıklarınızı Denetleyen Yöneticiler Bulunuyor

Özellikle Rus Sosyal Ağı Vkontakte Üzerinde #Bluewhale Etiketini Paylaşmanızın Akabinde Sizinle Iletişime Geçen Yönetici Ekip, Talimatları Vermekle Yetinmiyor, Gençlerden Bu Talimatları Gerçekleştiğine Dair Kanıt Göndermelerini Şart Koşuyor. . . Örneğin ; Elinize Jilet ile Çizdiğiniz Mavi Balina Simgesini Fotoğraflayıp Kendilerine Göndermek Zorundasınız. . . Aksi Takdirde Sonraki Seviyelere Geçemeyeceksiniz. . . Sadece Bu da Değil.
Oyundan Ayrılırsanız Anlaşma Bozulur…
Evet, Sadece Bu da Değil, Oyundan Ayrıldığınızda Söz Konusu Anlaşma Sona Eriyor. Blue Whale Etiketini Paylaşmanızın Akabinde Size Sorulan “ Oyunu Gerçekten Oynamak Istiyor musun? ” Sorusunu Bir Anlaşma Olarak Kabul Eden Ekip, Öyle veyahut Böyle Talimattan Sıyrılmak, Talimatı Gerçekleştirmemek Isterseniz Çeşitli Tehditlerle Sizi Sindirmeye Çalışıyor. . .
Özellikle Oyunun Sonuna Bir Şekilde Gelen Gençlere Son Görev Olarak 50. Gün Intiharını Şart Koşan Mavi Balina Oyunu Yöneticileri, Bu Görevin Gerçekleştirilmemesi Durumunda Oyunu Oynayan Oyuncunun Ailesine ve Kendisine Çeşitli Zararlar Verileceği Yönünde Tehdit Mesajları Gönderiyor. Kullanıcılara Gönderdikleri Dosyalar İçerisinde Trojan Gibi Uzaktan Kontrol Amacı Güden Virüsler Barındığı Söylenen Oyun Yöneticilerinin Bu Tehditlerinin Gerçeği Ne Kadar Yansıttığı Bilinmiyor Ancak Bir Gerçek Var ki, Ergen Gençler Bu Tehditleri Fazlasıyla Ciddiye Almış. . .

Kişisel Zarar ve Psikolojiyi Yıpratacak Talimatların Ardından Ölümle Bu Oyunu Sonlandıran Blue Whale, Kurgusu Her Ne Kadar Şok Edici Dursa da, Maalesef Resmi Merciler Tarafından Intiharlarla Ilişkilendirilmiş Olan Bir Gerçek. Rusya’da Artan Genç Intiharlarının, Internetteki Intiharı Güzel Gösteren Grupların Yöneticisi Olan 21 Yaşındaki Philipp Budeikin İle Ilişkilendirilmesi ve Onun Tutuklanmasıyla Intihar Oranlarında Gözle Görülür Azalış Kaydedilmesi Akabinde Gözler Bu Kez de Blue Whale Oyununa Çevrilmiş Durumda

Farklı Bilgilerde ve Farklı Gönderilerde Görüşünceye Dek Takipte Kalın, Kolay Gelsin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu