fbpx
Teknoloji Haberleri

WannaCry Mağdurları İçin Bir Umut Işığı Bulundu

Geçtiğimiz aylarda milyonlarca Windows kullanıcısını mağdur eden WannaCry fidye virüsüyle ilgili bir umut ışığı ortaya çıktı.

Windows’un bazı açıklarını kullanarak birçok bilgisayarı kilitlemeyi başaran WannaCry virüsü, kullanıcı dosyalarını belirli fidyeler karşılığında geri vermeyi vaad ediyordu. Birçok sektör ve ev kullanıcısının başına bela olan bu virüs için Microsoft ivedilikle bir güncelleme yayınlamış fakat yine de güncellemeyi almayanların bu saldırıdan kurtulması için geç kalmıştı.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda bu virüsün şifrelediği bazı dosyaların kurtarılabileceği görüldü. Kurtarılabilecek dosyalar, işletim sisteminin yüklü olmadığı disklerde bulunuyor. Yani işletim sisteminin yüklü olduğu diskteki dosyaları kurtarmanın halen bir çözümü yok.

Diyelim ki farklı bir diskinizde fotoğraf arşivi veya film arşiviniz var ve bunları kurtarmak istiyorsunuz. O halde virüsün bu dosyaları gizlediği yerden çıkarmamız mümkün olabilir.

WannaCry, işletim sistemi haricinde kalan disklerde bulunan dosyaları $RECYCLE adlı bir dosyada gizliyor. Bu dosyayı görünür hale getirdiğinizde büyük oranda oraya atılmış tüm dosyalarınızı geri almanız mümkün. Eğer direkt olarak alamıyorsanız, herhangi bir dosya kurtarma yazılımı ile bu klasörü tarttığınızda dosyalarınızın kurtarılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yöntem birçok mecrada anlatılmaya başlandı fakat işin özü işletim sisteminin bulunduğu diski kurtarmak olduğunda halen kesin bir çözüm bulunabilmiş değil.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu