fbpx
Teknoloji Haberleri

WhatsApp Ekran Görüntüsü Bildirimine Başlıyor

Kişiler arası mesajlaşma içerisindeki mahremiyet, pek çok teknoloji kullanıcısı için oldukça hassas bir mesele. Firmalar, bu konuya gerekli önemi verdiklerini göstermek için pek çok uygulamayı devreye sokuyor ve bunları kullanıcılarına özellikle duyurmak istiyorlar.

WhatsApp, bir süre önce “uçtan uca şifreleme” denilen bir yöntemi devreye soktuğunu açıklamış ve WhatsApp üzerinden paylaşılanların, muhatapları dışında herhangi birisinin eline asla geçemeyeceğini (kişisel güvenlik zaafları dışında) garanti etmişti. Bu hamlenin, Telegram isimli mesajlaşma programının başından itibaren içinde bulundurduğu şifreleme özelliğinin oldukça fazla rağbet görmesi sonrasında yapıldığı biliniyor.

Ancak WhatsApp, bununla da sınırlı kalmadı ve haberleşme güvenliğini sağlamak, üstelik bir üst paragrafta bahsetmiş olduğumuz kişisel güvenlik zaafları veya kötü niyet meselesine de el atmak için kolları sıvadı. Buna göre, yazışma sırasında ekran görüntüsü alan da tespit edilecek.

Instagram, Periscope, Snapchat gibi uygulamaların içerisinde hali hazırda var olan bu ekran görüntüsü bildirim özelliği, öncesinde yine Telegram içerisindeki yazışmalarda da kullanılıyordu. Ekran görüntüsü almanız durumunda size “yakalandığınız” bilgisi iletiliyor ve karşı taraf bilgilendiriliyordu. WhatsApp’ın size bu bilgiyi verip vermeyeceği şimdilik belli olmasa da, karşı tarafın haberdar olacağı kesin.

WhatsApp, bahsi geçen uygulamayı resmi olarak açıklamasa da denemelerin sürdürüldüğü ve meselenin şimdilik beta versiyon olarak sunulabileceği belirtildi. Tarih ise 5 Şubat olarak veriliyor.

Telegram gibi uygulamalar, her ne kadar veri güvenliği konusunda iddialı oluşu ile gündeme geliyor olsa da, bu konuda kullandığı şifrelemelerin ve diğer yöntemlerin ne kadar güvenilir olduğu meselesi tartışmaya açık bir durumda. Daha öncesinde de, Telegram’ın güvenliği sağlamak için kullandığı şifreleme yönteminin “uydurulmuş” olduğu ve kolaylıkla kırılabileceği gibi çeşitli bilgiler, internet forumlarında ve bloglarda yer almıştı.

WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme uygulaması konusunda ise şimdiye kadar herhangi bir itiraz gelmiş değil. Benzer şekilde, ekran görüntüsü bildirimi konusunda da, bu mesele uygulamaya konulursa, sorunsuz bir çalışma olacağı ve kullanıcıların içinin biraz daha rahat edeceği pek çok kişinin fikri olmuş durumda.

Bir güncelleme: yazımızı çeşitli kaynaklardan aldığımız haber sonrasında yayınlamamızın ardından, WhatsApp’tan konuyla ilgili “bunun gündemlerinde olmadığına” dair bir açıklama geldi. Ancak bunun pek çok mesajlaşma programında ortaya çıkan bir ihtiyaç olduğunu ve şimdi olmasa bile, yine de yakın tarihte mutlaka gündeme geleceğini düşünmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu