fbpx
Telefon

Sony Xperia X Yeni Özelliklerine Kavuştu

Daha önceki yazılarımızdan birisinde üretici firmanın size sağladığı Stock ROM ile tüm güncellemeleri alabileceğinizi ve bunun daha stabil bir akıllı telefon deneyimi yaşatabileceğinden bahsetmiştik. (İlgili yazı için: Android’de Stock ROM Kullanımının Önemi) Bu sayede akıllı telefonlar, doğrudan kendilerini tanıyan mühendislerin elinden çıkan yazılımlarla çok daha uyumlu çalışabiliyor, kullanıcı memnuniyeti de buna bağlı olarak artıyor.

Buna dair son örnek ise Sony’nin, rağbet gören telefonlarından birisi olan Sony Xperia X için çıkarttığı bir konsept yazılım. Firma daha öncesinde varolan fakat sonradan değiştirilen bazı özelliklerin yanı sıra, bazı kısayol kullanımları da getirerek pratik bir telefon deneyimi yaşanmasını sağlamış.

Stamina mod adı verilen güç tasarruf sistemi, Sony Xperia X model telefonlarda kullanıcıların çok sevdiği ve sıkça faydalandığı özelliklerden birisiydi. Yapılan güncellemelerle birlikte bu konudaki özelleştirme yapabilme imkanları (ekran kapalıyken hangi programın kapatılacağı gibi) oldukça kısıtlandı ve kullanıcıların “bataryalarının çabuk bittiğine dair şikayetler” artış gösterdi.

Sony Xperia Yeni Özellikler

Sony yaptığı yeni güncellemede bu hatadan dönmüş görünüyor. Kısıtlamalar yeniden kullanıcıların özelleştirebileceği bir şekilde yeniden kullanıma açılıyor.

Sony’nin diğer telefonlarla en fazla yarıştığı (ve oldukça da başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz) alanlardan birisi de kamera. Özellikle “amiral gemisi” tabir edilen tüm üst model Sony Xperia akıllı telefonlar, oldukça iddialı kameralara sahip. Bu yüzden yeni yazılım, kullanıcıların kolayca video ve fotoğraf çekebilmesini sağlayan bazı özellikleri ve kısayolları da beraberinde getiriyor. Arayüz kısmına eklenen “Selfie Çek” ve “Video Çek” sayesinde, bu butonlara basıldığı anda hızlı modda, o anki ışık ve cisimlerle mesafe koşullarına göre en güzel videoyu veya fotoğrafı kayda alabilirsiniz.

Sony Xperia X ’in hem kamerasına, hem de bataryasına ilişkin getirdiği bu iki yazılımsal özellik, Google Play Store’a bağımlılığı da azaltmış olacak. Bildiğiniz gibi, pek çok farklı firma bu iki parçaya yönelik şikayetleri bitirmek için programlar üretiyor ve satıyor. Ara sıra bazı kötü niyetli yazılımlar da bu konudaki eksiklerden faydalanmak istemekte. Bu konu hakkında bilgi edinmek ve kaynağı bilinmeyen yazılımlardan neden uzak durmamız gerektiğine dair bir örnek görmek için de “Fidye Virüsü Android’e de Bulaştı” başlıklı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu