fbpx
Telefon

5 Adımda Akıllı Telefonunuzu Hızlandırın!

Akıllı telefonunuzu yanlış kullandığınız takdirde zamanla yavaşlayacak çeşitli sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar bazen telefonunuzu yavaşlatabilir bazen de çok daha büyük problemlere yol açabilir. Öncelikle bu sorunların sebebini ya da sebeplerini öğrenmeniz gerekiyor. Sorunları tespit edip, çözüme ulaştırdıktan sonra telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Akıllı Telefonlardaki Sorunların Sebebi Nedir?

Bu sorunun bir çok cevabı vardır. Telefonunuzu yanlış kullanmanız nedeniyle birçok sorun yaşayabilirsiniz. Güvenilir olmayan web sitelerinde gezinmeniz, lisanslı olmayan yazılımlar kullanmanız, telefonunuzun yavaşlamasına sebep olan en büyük etkenlerdir. Telefonunuzu doğru ve bilinçli kullanmanıza rağmen zaman içinde çeşitli sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak telefonunuzu hızlandırabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu hızlandırın

Akıllı Telefonunuzu Hızlandırmak İçin Yapmanız Gerekenler

Akıllı telefonunuzun performansını yeterli bulmuyorsanız ve telefonunuzun daha hızlı olmasını istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayın.

Gereksiz Uygulamaları Temizleyin

Akıllı telefonunuzda bulunan gereksiz uygulamaları temizleyin. Çünkü optimize edilmemiş uygulamalar telefonunuzun RAM’ini harcayarak telefonunuzda çeşitli problemlere ve yavaşlamalara neden olabilir. Gereksiz uygulamaları temizleyerek telefonunuzdan maksimum verim elde edebilirsiniz.

Ek Güvenlik Yazılımlarını Kaldırın

Akıllı telefonunuzda virüs vb. sorunlar yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür. Ayrıca akıllı telefonunuzda bulunan güvenlik yazılımları telefonunuzun yavaşlamasına sebep olur. Bu yüzden ek güvenlik yazılımlarını kaldırmanız telefonunuzu hızlandıracaktır.

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmaya özen gösterin. Yeniden başlatma işlemini haftada bir iki kez yapabilirsiniz. Bu sayede çok sık yaşanan ”Uygulama Durduruldu!” vb. hataları yaşamazsınız. Ayrıca uygulama durduruldu hataları için Android Durduruldu Hatası ve Çözüm Yolları makalemizi okuyabilirsiniz.

Telefonunuzu Güncel Tutun

Akıllı telefonunuz için yazılım güncellemelerini sürekli olarak denetleyin ve telefonunuzu en güncel sürüme yükseltin. Kullandığınız uygulamaları da sürekli güncelleyin. Telefonunuzu en güncel sürümü ile kullanmak hem güvenlik hemde telefonunuzun hızlı çalışması açısından son derece önemli bir konudur.

Arkaplanda Çalışan Uygulamaları Durdurun

Özelilkle Android akıllı telefonlarda karşılatığımız yetersiz RAM problemini Arka planda çalışan uygulamaları durdurarak bir nebze de olsa çözmüş oluruz. Android yetersiz RAM probleminin çözülmesi ile birlikte telefonunuzda gözle görülür bir artış olduğunu gözlemleyeceksiniz. Ayrıca yaşadığınız performans kaybına ek olarak, arka planda sürekli bir şeylerin çalışıyor olması telefonunuzun pilinin daha çabuk bitmesine yol açar. Arka planda gereksiz çalışan uygulamaları kapatarak pilin daha uzun süre dayanmasını ve telefonun daha hızlı çalışmasını sağlamış oluruz.

Kullanılmayan Uygulamaları Kaldırın

Kullanılmayan uygulamaların kaldırılması telefonun hızlanması için gereken bir işlemdir. Kullanmadığımız uygulamaların telefonumuzun kaynaklarını tüketmesini istemeyiz.

Bu adımlar sayesinde telefonunuzun performansını arttırabilirsiniz.

Android format atmaTelefonu Fabrika Ayarlarına Alın

Bu adımları uygulamanıza rağmen telefonunuzdan istediğiniz performansı alamıyorsanız telefonunuzu fabrika ayarlarına alabilirsiniz.. Fabrika ayarlarına döndürünce telefonunuz tamamen sıfırlanır. Bu adımı uygularken telefon rehberinizin yedeğini ve önemli resim, belge vb. dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayın. 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu