fbpx
Elektronik

CNC Router Nedir? Hobi CNC Router Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cnc routerların hayatımızdaki yeri de hayli arttı. Özellikle sanayileşmiş toplumlarda giderek kullanımı artan cnc routerlar hakkında sizler bu yazımda detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

CNC router (Computer Numerical Control) kelimesinin kısaltmasıdır ve “Bilgisayar Sayımlı İdare” anlamında kullanılmaktadır. Özellikle mermer işleme, ahşap işleme ve alüminyum işlemelerde çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu şekilde bir çok iş saniyeler içerisinde elimiz değmeden yapılıyor. Bu da bize hem zamandan hem de maddiyat olarak avantaj sağlıyor.

Mini Cnc Router

Cnc router yapmak için elinizde birkaç malzeme olması gerekiyor ve bunu dışında ürün çizimleri içinde Corel Draw programını kullanmayı biliyor olmanız gerekiyor. Sizlere tavsiyem kesinlikle ilk olarak corel draw isimli çizim programınızı öğrenmek. Ayrıca bu makineleri kodlarken de kesinlikle CAD ve CAM isimli programları da kullanmayı bilmek gerekiyor. Örnek kodlanmış bir arayüzü yukarıda yer alan resimlerde bulabilirsiniz.

Hediyelik eşya satan firmalar tarafından bir çok şirkete çok çeşitli hobi cnc routerlar yaptırılmaktadır. Bu cncler ile hediyelik eşye yapan firmalar çok kolay bir şekilde gerek mermer, gerekse diğer ürünleri kolay bir şekilde işleyerek kolay ürünler elde ediyor.

Cnc Router kesimYukarıda resimde görebileceğiniz gibi bir kelebek figürünü çizmek için saatlerce uğraşmaya kesinlikle gerek yok. Makinemiz  kolay bir şekilde kelebek figürünü bizim için hazırlıyor.

Cnc router fiyatları ile ilgili bir araştırma yaptığınız zaman ise Maintek firmasının ürünlerinin hayli uygun olduğunu görebiliyorsunuz. Ayrıca hobi cnc router makinesi ile bir çok ürünü kolay bir şekilde işleyerek zamandan tasarruf edebilirisinz.

Firmada yer alan büyük cncler ve mini cncler de gerçekten harika. İşleri büyük bir hassasiyet ile yapıyor.

Umarım sizlere bilgi vermek ve farkındalık oluşturma adına güzel ve bilgi verici bir yazı olmuştur. Arduino ile  mini bir cnc yapabileceğinizi hatırlatalım. Başka bir yazıda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın…

Temel Arduino Fonksiyonları yazımızı okuyarak cnc router yapımına giriş yapabilisiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu