fbpx
Elektronik

LDR Nedir Ne işe Yarar?

Bu yazıda ldr nedir, ldr ne işe yarar, ldr ile yapılabilecek projelerden bahsedeceğiz.

Ldr Nedir?

Açılımı Ligh Dependent Resistor olan Ldr, bir foto dirençtir. Foto dirençler ışık şiddetine  bağlı olarak direnci değişen elektronik bir bileşendir.

LDR ışık fotonlarını emebilecek yarı iletken malzeme olan “kadmiyum sülfür” (CdS) den  imal edilmiştir.

LDR’nin üst yüzeyi gelen fotonları algılayabilmesi için şeffaf bir malzeme ile kaplanmıştır.
ldr nedir? ldr ne işe yarar

Ldr Nasıl Çalışır?

LDR üzerine ışık fotonları düştüğünde kadmiyum sülfür de bulunan serbest elektronlar yer değiştirir. LDR üzerine düşen foton sayısı arttıkça  yer değiştiren elektron sayısı da artacaktır.

Elektronların yer değiştirmesi  sonucu LDR nin direncinin değişmesine neden olur.  Bu değişimi  Arduino da analog değeri okuyarak görebiliriz.

Ldr de aydınlık bir ortamda direnç minimumdur. Aynı şekilde karanlık bir ortamda maksimumdur diyebiliriz.

Ldrler hem alternatif akım hem düz akımda aynı çalışma prensibi ile çalışırlar dolayısı ile hem AC akımda hem de DC akımda kullanabiliriz.

ldr çalışma prensibi, ldr nasıl çalışır

LDR’nin en çok yeşil ışığa duyarlıdır. LDR deki elemanların ışığa duyarlılığı ışığı gören yüzeyin büyüklüğü ve üzerinde yer alan lense göre değişiklik göstermektedir.

Mercek tipi lens kullanılan ldrlerde duyarlılık daha yüksek olmaktadır.

Yapısı itibariyle LDRler yüksek ısıya dayanamaz ve bozulurlar. Maximum çalışma sıcaklığı 60 °C dir.  LDR model numaraları şu şekildedir : BRY33, LDR03, LDR05, LDR07, OPR60…

Çok karanlık ortamda ldr direnci 1Mohmdur(1 milyon ohm) dur diyebiliriz. Üzerine ışık düştüğünde direnci birkaç kOhm’a kadar düşer. (1kilo ohm= 1000 ohm)
ldr çeşitleri, ldr kullanımı

Ldr Ne işe Yarar?

LDRler ışığa duıyarlı oldukları için kullanılacakları alanlar yine ışık ile alakalıdır. Işığın varlığı ya da yokluğu ile çeşitli işlemler yaptırılabilir. Genelde açma kapama anahtarı olarak kullanılır. ” Çocukken Sokak Lambalarını Erkenden Kalkıp Birisi Söndürür Zannederdim Meğersem LDR Güneş Işınlarını Algılayıp Kendisi Kapatıyormuş ”

LDR Bağlantı Şeması

 

Ldr bağlantısı  yapmak çok kolaydır. Hazır modül kullanılabildiği gibi devrelerde sadece ldr de kullanılabilir. Sadece ldrnin kullanıldığı bağlantı şeması aşağıdadır. Takıldınız bir şey olduğunda yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu