fbpx
Teknoloji Haberleri

Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’dan Felaket Senaryosu

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, dünya ekonomisinde önümüzdeki 30 yıl içerisinde yaşanacak krizlere dikkat çekti. “Yıllar sürecek acıya hazır olun.”

Dünyanın en büyük online satış platformları arasında yer alan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, katıldığı bir konferansta dünyanın yaşayacağı ekonomik çöküntüye işaret etti ve uyardı.

Genellikle girişimcilere ilham veren konuşmalarıyla tanınan Jack Ma, bu kez hiç alışılmadık bir konuşma yaptı. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde dünya ekonomisinin internetin etkisi ile zor günler geçireceğini belirten Ma, şirketlerin gelişen teknolojiye ayak uydurmakta zorlandığını savundu.

Önümüzdeki 30 yıl mutluluktan çok acı olacak

“Dünya, önümüzdeki 30 yıl içinde mutluluktan çok acı görecek. Yaşanacak toplumsal çatışmalar her türlü sanayi ve yaşam kesimini etkileyecek.” diyen Jack Ma, yeni teknolojilere uyum sağlayamayan şirketleri yerden yere vurdu.

Şirketlerin teknolojik gelişmelerden yakınmak yerine buna ayak uydurması gerektiğine değinen Ma, “eğer yöneticiler buna ayak uyduramıyorsa, bu yönde genç beyinleri istihdam etmelidir.” diye konuştu.

Bulut tabanlı sistemler ve yapay zeka konusuna da değinen Ma, robotların insanların yerini almak yerine onlara yardımcı olmak üzere geliştirilmesi gerektiğini, aksi taktirde büyük problemlerin yaşanacağını söyledi.

Piyasa değeri 200 milyar doların üzerindeki Alibaba’nın kurucusu ve CEO’su olan Jack Ma’dan gelen bu uyarılar haliyle bizleri endişelendirdi. Aslında pek farklı birşey söylemiyor, özetle “geleceğe ayak uyfuramayanlar, teker teker piyasadan silinecek.” temasını işliyor.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu