fbpx
Teknoloji Haberleri

32 Milyon Dolarlık Ethereum Soygunu

Hackerların yeni hedefi Ethereum cüzdanları oldu. Saldırılarda 32 milyon dolar değerinde Ethereum çalındı.

32 Milyon Dolarlık Ethereum SoygunuSiber saldırılar sonucu yüksek miktarda Ethereum’un çalındığı ortaya çıktı. Ethereum, ülkemizde BitCoin’e göre daha az bilinen bir sanal para diyebiliriz. Soygunda sözü geçen 32 milyon dolar değerinde 153 000 adet Ether’e tekabül ettiğini hemen belirtelim.

Ethereum Cüzdan uygulamalarından Parity Wallet’ın açıklamalarına göre Multi-sig adlı sözleşmede bulunan açıktan faydalanan siber saldırganlar şimdiye kadar 32 milyon dolar kazanç elde etti. Durumu farkeder etmez 1,5 ve üzeri sürümlü uygulamalarında güvenlik açığı uyarısında bulunan söz konusu şirket aslında bu işlerde dünyanın önde gelenleri ve en güvenilirleri arasında. Güvenilirlik demek elbette hacklenemez manasıne gelmiyor fakat Parity bu sorunun kendi garantisi altında olduğunu taahhüt etmiş durumda.

Saldırının Parity kanadı sadece görünen yüzü. Zira diğer sık kullanılan Edgeless Casino ve Swarm City adlı cüzdanların da saldırıya uğradığı söyleniyor. Yani 32 milyon dolar denen soygun aslında çok daha büyük olabilir fakat henüz açıklanmadı ya da tespit edilemedi. Bunların yanında Ethereum merkezli CoinDash’ın geçtiğimiz hafta saldırıya uğraması ve 10 milyon dolarlık kayıp yaşaması olayların ne kadar büyük çapta olduğunu gösterir nitelikte.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu