fbpx
Teknoloji Haberleri

BeagleBone Blue Nedir?

BeagleBoard; bir gömülü sistem kartıdır. Yani; mikro işlemcilerin artık yetersiz kaldığı bir gelişim çağında yaşıyoruz ve bu gibi durumlarda mikro işlemciler yerine bilgisayarlar tercih ediliyor. Fakat mikro işlemci yerine bilgisayar tercih etmek de meşakatli ve maliyetli bir yol. İşte bu noktada devreye BeagleBoard giriyor. Yani bir çeşit basit bilgisayar. Mikro işlemcilere göre bellek yapısı başta olmak üzere çeşitli artıları bulunan BeagleBoard’lara bir yenisi daha eklendi.

BeagleBoard çalışanları ya da kendi deyimleriyle BeagleBorad ailesi; BeagleBone’un en yeni platformunu geliştirdiler. Eğitimciler, hobilerinin tutkunu olanlar ve profesyoneller için tasarlanan BeagleBone Blue oldukça etkileyici olmakla birlikte; Linux özellikli bir robotik denetleyicidir ve mobil robotlar için hızlı ve uygun maliyetli bir geniş çevre birimleri seti içerir.

BeagleBone Blue, şarj, 6V servo motorlar veya elektronik hız kontrolörleri için PWM / PPM çıkışları, DC motor sürücüleri, karesel enkoder girişi, dahili 9 eksenli IMU ve barometrenin yanı sıra GPIO’nun bir çeşidini içeren dahili bir pil yönetimine sahiptir ve CAN, 4 ADC girişi, PC USB arabirimi, USB 2.0 ana makine bağlantı noktası, sıfırlama düğmesi, güç düğmesi, kullanıcı tarafından yapılandırılabilir iki düğme ve on bir adet kullanıcı tarafından konfigüre edilebilir LED göstergesi içeren seri protokol bağlayıcıları içerir.

Bir Octavo Sistem OSD3358 Sistem-İçi-Paket, 512 MB DDR3, 4GB 8-bit flash bellek ve güç yönetimi ile bir TI AM3358 1GHz ARM Cortex-A8 işlemcisini bütünleştiren işlemin beyinlerini oluşturuyor. TI AM3358 ayrıca, robotik uygulamalar için kullanışlı olan 200 MHz’de çalışan 32 bit programlanabilir gerçek zamanlı bir ünite içerir.

Önceden yapılandırılmış Wi-Fi erişim noktası sayesinde basitçe bir pil takın ve BeagleBone Blue‘yu kodlamaya başlamak için bir web tarayıcısı açın. Board; Node.js’de Cloud9 IDE’ye ve diğer grafiksel programlama seçeneklerine ek olarak Debian, ROS ve ArduPilot yazılımlarıyla da uyumludur.

Robotunuzun veya otomatik aracınızın çok daha hızlı hareket etmesini sağlamaya hazır mısınız? Şimdiden meraklandığınızı görür gibiyim. Özellikle İngilizce kaynaklarda ve geliştirici ekibin sitesinde en yeni BeagleBone Blue hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Yazı: https://www.bilisimhocasi.com/raspberry-pinin-en-yenisi-raspberry-pi-3-b

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu