Teknoloji Haberleri

Rekabet Kurumundan Microsoft’a Soruşturma Duyurusu

Rekabet kurumu Microsoft

Rekabet Kurumu, resmî internet sitesinde Microsoft’a soruşturma açıldığını duyurdu. İşte söz konusu soruşturmanın detayları.

Rekabet Kurumu, yaptığı açıklama ile 4054 sayılı kanunu ihlal ettiği gerekçesiyle Microsoft’a soruşturma açtı. Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

“İnternet kafelere yönelik olarak hazırlanan “3+ Projesi” kapsamında 4054 sayılı Kanun’un ihlal edildiği iddiasını içeren şikayet başvurusunu Danıştay 13. Dairesinin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan önaraştırmada, söz konusu faaliyetler incelenmiş, 07.12.2011 tarihinde 11-60/1555-550 sayı ile şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verilmişti. Ancak anılan Kurul kararı Danıştay 13. Dairesinin, 25.10.2016 tarih, 2012/1000 E.; 2016/3413 K. sayılı kararı ile iptal edildi.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 20.04.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, ilgili mahkeme kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun’un 41. maddesi uyarınca;

Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına 17-13/171-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesi hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır.”

Olayın Aslı Nedir?

Resmî açıklamada olayın tamamı belirtilmemiş, biz takip edemeyenler için biraz açalım.

Bir süre önce başlatılan 3+ Projesi ile Microsoft, internet kafe gibi toplu PC kullanılan yerlere Windows 7 Professional ve Microsoft Office Pro Plus gibi ürünleri uygun fiyata vermeye başlamıştı. Aslında proje İnternet Kafeciler Odaları’na ait görünüyor. Fakat bu projenin asıl düzenleyicisinin Microsoft Türkiye olduğu konusunda yoğun şikayetler vardı. Rekabet Kurumu’da bu sebeple Microsoft’un pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top