Teknoloji Haberleri

Nöroteknolojiye Karşı Zihinsel Mahremiyetimizi Koruma Önerisi

Veri teknolojilerindeki hızlı ilerleme ve nöroteknoloji olarak anılan zihinsel depolama tekniklerine karşı mahremiyetleri koruma adına yeni insan hakları kuralları gerekiyor.

Bilim adamları, insanların düşüncelerine okuyup veri olarak kaydeden yada bu doğrultuda geliştirilen projelere karşı yeni insan hakları kuralları belirlenmesi gerekliliğini dillendirmeye başladı.

Life Sciences, Society and Policy dergisinde yayımlanan akademik bir makalede (merak edenler için; Zürih Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Profesör Roberto Andorno ve Basel Üniversitesi Biyomedikal Etik Enstitüsünden Marcello Lence imzalı makale), nöro-teknoloji çalışmalarının ilerletilmesi karşısında insanların zihinsel mahremiyetinin korunması ve bunun hukukî bir zemine oturtulması gerekliliğine dikkat çekti.

Şimdiye kadar veri depolama ve veri kayıt alanında birçok dev şirketin araştırma yaptığını duymuştuk. Hatta DNA’lara kaydedilen veriler, atom parçacığına kaydedilen veriler gibi gelişmeleri haberleştirmiştik. Bunun yanı sıra birde zihinsel faaliyetlerin okunarak bunların veri olarak kaydedilmesi üzerine çalışmalar yürütüldüğünü biliyoruz. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi bizlere yansıyan buz dağının görünen yüzü. Çalışmaların gerçekte ne aşamada olduğunu kestirmek çok güç. Fakat bu araştırmaların nereye doğru gittiğini görmek güç değil. Bu bağlamda söz konusu makalede işaret edilen konu çok önemli.

Bilim adamları bu konuda 4 yeni insan hakkının tanımlanması ve hukuksal zemine kavuşması konusunda ısrarcı. “Bilişsel özgürlük hakkı, Zihinsel mahremiyet hakkı, Zihinsel bütünlüğün korunması hakkı ve psikolojik sürekliliğin korunması hakkı”.

Korunması gerekliliğinin söylendiği maddelere bakarak bile çalışmaların ulaştığı boyuttan ürkmemek elde değil. Zira akademisyenlerin bu konuya dikkat çekiyor olması, nöro-teknolojinin amacı ve yapılan çalışmalarla ilgili ipucu veriyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top