fbpx
Teknoloji Haberleri

Nöroteknolojiye Karşı Zihinsel Mahremiyetimizi Koruma Önerisi

Veri teknolojilerindeki hızlı ilerleme ve nöroteknoloji olarak anılan zihinsel depolama tekniklerine karşı mahremiyetleri koruma adına yeni insan hakları kuralları gerekiyor.

Bilim adamları, insanların düşüncelerine okuyup veri olarak kaydeden yada bu doğrultuda geliştirilen projelere karşı yeni insan hakları kuralları belirlenmesi gerekliliğini dillendirmeye başladı.

Life Sciences, Society and Policy dergisinde yayımlanan akademik bir makalede (merak edenler için; Zürih Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Profesör Roberto Andorno ve Basel Üniversitesi Biyomedikal Etik Enstitüsünden Marcello Lence imzalı makale), nöro-teknoloji çalışmalarının ilerletilmesi karşısında insanların zihinsel mahremiyetinin korunması ve bunun hukukî bir zemine oturtulması gerekliliğine dikkat çekti.

Şimdiye kadar veri depolama ve veri kayıt alanında birçok dev şirketin araştırma yaptığını duymuştuk. Hatta DNA’lara kaydedilen veriler, atom parçacığına kaydedilen veriler gibi gelişmeleri haberleştirmiştik. Bunun yanı sıra birde zihinsel faaliyetlerin okunarak bunların veri olarak kaydedilmesi üzerine çalışmalar yürütüldüğünü biliyoruz. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi bizlere yansıyan buz dağının görünen yüzü. Çalışmaların gerçekte ne aşamada olduğunu kestirmek çok güç. Fakat bu araştırmaların nereye doğru gittiğini görmek güç değil. Bu bağlamda söz konusu makalede işaret edilen konu çok önemli.

Bilim adamları bu konuda 4 yeni insan hakkının tanımlanması ve hukuksal zemine kavuşması konusunda ısrarcı. “Bilişsel özgürlük hakkı, Zihinsel mahremiyet hakkı, Zihinsel bütünlüğün korunması hakkı ve psikolojik sürekliliğin korunması hakkı”.

Korunması gerekliliğinin söylendiği maddelere bakarak bile çalışmaların ulaştığı boyuttan ürkmemek elde değil. Zira akademisyenlerin bu konuya dikkat çekiyor olması, nöro-teknolojinin amacı ve yapılan çalışmalarla ilgili ipucu veriyor.

Yakından takip edilmesi gereken bu alandaki gelişmeleri İngilizce bilimsel dergilerde yayınlanan akademik makalelerden edinebilirsiniz. Türkçe dil desteği almak isterseniz akademik çevirilerin profesyonel tercümanlar tarafından yapıldığına emin olmalısınız. Başta İngilizce olmak üzere birçok dilden güvenilir ve kaliteli akademik tercüme hizmetine buradan ulaşabilirsiniz:  https://www.protranslate.net/tr/akademik-ceviri/

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu