fbpx
Haber

Artık İnternette Parası Çok Olanları Sözü Geçecek

Uzun süredir tartışılan konuların başında gelen internette pozitif ve negatif ayrımcılık sonunda Amerikan federal mahkemesi tarafından karara bağlanmış durumda. Fakat karar milyarları etkileyecek gibi görünüyor. Karar bu hali ile çok büyük önem taşıyor. Çünkü mevcut karar Amerika merkezli hizmet veren tüm teknoloji şirketlerinin sonu da olabilir kurtuluşu da. Çünkü dünya üzerinde pek çok rakip ülke internette kontrolü almak için sırada bekliyor.

Hali hazırda dünya da internet altyapıları ve sağlayıcılarının en büyük bütçeye sahip olduğu ve dünya da internet kullanımını elinde bulunduran şirketlerin büyük çoğunluğu Amerika merkezli olarak hizmet veriyor. Tüm bu şirketlere rağmen son dönemde özellikle Rusya hükümetinin Yandex’i olağan üstü desteklemesi yanı sıra Çin halk Cumhuriyeti de benzer şekilde Baidu için benzer desteği sunuyor.

Mevcut şekli ile internette artık Amerikan hükümeti ve Amerikan internet yatırımcılarının istediği gibi değişiklikler yapması mümkün olabilecek. Yani iyi bir site içeriğine ve yapısına sahip olunmasa dahi en yüksek ücreti ödeyen her web sitesi bağlantı hızlarında ya da gösterim oranlarında olağan üstü bir avantaj yakalayabilecek. Eski sistemde ise tüm siteler için eşit bağlantı hızı ve tüm siteler için uyumluluk ve içerik kalitesine göre sıralanma yapılmakta.

Amerika da özellikle demokratların karşı çıktığı düzenlemenin interneti paralı bir yola çevireceği endişesine rağmen karar 3 de 2 çoğunluk ile kabul edilmiş durumda. Ağ tarafsızlığının ortadan kaldırılmasından sonra internet dünyasında pek çok konu temelinden değişmek zorunda kalacak.

Örnek ile açıklamak gerekirse hali hazırda internete bağlanmak için sözleşmeniz olan servis sağlayıcı sizden Facebook ya da Youtube gibi adreslere bağlanabilmeniz için ekstra ücretler talep edebilecek ve kısıtlamalara gidebilecek. Bu yönü ile bakıldığında kullanıcılar için haksız bir durum ortaya çıksa da karardan dönülmesi şimdilik mümkün görünmüyor.

Google, Facebook, Microsoft, Tesla ve Apple Güçlerini Birleştirecek mi?

Amerika da en büyük yazılım şirketi ve teknoloji şirketi olmayı başaran söz konusu üç şirket sorunu çözmek için masaya oturması bekleniyor. Çünkü eğer bu durum ortaya çıkarsa cihaz ve içerik sağlayıcıları yanı sıra en büyük teknoloji tedarikçileri olan şirketler hizmet ve servislerini sunabilmek için çok daha büyük ücretler ödemek zorunda kalacak. Uzun süredir Google Yeni Zelanda ve Afrika da yapmış olduğu kablosuz balon ile internet ücretsiz internet yatırımları gelecekte oluşacak soruna çözüm üretmeye yeterli. Birçok kişi Google ve Facebook bu alanda ön seziler ile hareket etmekte ve çoktan bağımsız internet ile çözüme ulaşmanın bir yolunu bulduğunu düşünüyor.

Teknoloji şirketleri henüz bu alanda bir açıklama yapmazken en büyük içeriği sosyal hayattan alan Youtube ve Facebook bu konuda kesinlikle Telekom şirketlerinin inisiyatifine kalmamakta kararlı görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu