fbpx
Arduino

Arduino Kullanılarak Yapılan Birbirinden İlginç Robotlar

Hayal gücünün teknoloji ile birleşmesi sonucunda ortaya çok ilginç eserler çıkabiliyor. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

Arduino, biraz teknik bilgi ve biraz da kodlama ile ortaya çıkan harika robotlardan gözümüze çarpan bazılarını sizler için derledik.

  • Kedi Eğlendirmek Amaçlı Lazer Robotu

Evlerinde kedisi olanlar iyi bilirler ki kediler sıkıldığında sizi rahat bırakmazlar. Bazen de ev eşyaları eğlenceden payını alır. Bu yüzden kedilerinizle ilgilenip onların enerjilerini atacağı bir oyuncak bulmak çok önemlidir. Arduino ile yapılabilecek bu robot, işte tamda bunu hedefliyor.

Robotun yapımı için sadece 2 adet servo motor, bir lazer ve bir Arduino yeterli oluyor. Yani maliyeti gayet düşük. Ama getirisi, tırmalanan bir mont veya kanepe ile karşılaştırıldığında çok yüksek.

Robotun nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

  • Ağaca Tırmanan Robot

Arduino ile yapabileceğiniz bu robot, ağaca tırmanabiliyor. Mühendislik gerektiren bir tasarıma sahip olduğu için, biraz daha komplike bir çalıştırma gerektirdiğini söylemek mümkün. Projeyi incelmek için buraya tıklayarak kaynağa ulaşabilirsiniz.

Tırmanma robotunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

  • Davul Çalan Robot

Bu robotta mekanik aksamdan çok, kodlama becerisi öne çıkıyor. Zira tüm notalar ve melodiler Arduino üzerinden kodlanıyor.

Davul çalan robotu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

  • Her Yöne Gidebilen Araç

Herhangi bir manevraya ihtiyaç duymadan her yöne gidebilen bu robot, özel tekerlek mekanizmasıyla dikkat çekiyor. Bluetooth ile kontrol edilebilmesi de diğer bir avantajı.

Mecanum Wheel Robot olarak adlnadırılan projeyle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

  • Robot Balık

Balık robot, adı üstünde tam bir balık gibi davranıyor. Yüzebilen bu robot balığın tüm yapım aşamalarını incelemek için buraya tıklayınız.

Robot balığın kanlı canlı çalışma görüntülerini ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu