fbpx
Arduino

NodeMCU Nedir?

NodeMCU, açık kaynak kodlu bir kontrol ünitesidir. Geniş bir kullanım alanı olan ünite; “nesnelerin interneti” dediğimiz alanda kullanılarak birçok sorunun çözülmesini sağlar. Nesnelerin interneti; kısaca tarif edersek, etrafımızdaki nesnelerin ‘akıllı’ hale gelmesidir. Örneğin akıllı trafik ışıklarını düşünün. Üzerlerindeki sensörler sayesinde verileri toplayan, içinde bulunan geniş wifi yani internet imkanı sayesinde bu verileri bir ana merkeze ileten ve o merkezden gelen bilgileri alıp son kullanıcıya/şöförlere ileten bu trafik ışıklarının; nesnelerin interneti dediğimiz şey sayesinde bunu yapabildiği söyleyebiliriz. NodeMCU ise, nesnelerin internetinin sağlanması için, yani kişiler ile nesneler arasında internet üzerinden bir veri transferi sağlanması için gerekli olan bir kontrol ünitesidir.

Şöyle ki; bir mikro çip olan NodeMCU; ESP8266 türü bir mikro çip setinin üzerinde bulunur. Boyutları bir madeni para kadar olan NodeMCU; içinde bir yazılım bulundurur. Bu yazılım sayesinde de akıllı hale gelmiş olur, yani işlem yapabilir hale gelir. NodeMCU; bir anlamda mikro bir bilgisayar gibidir. Elbette bir bilgisayara göre çok daha basit işler yapar ancak bir nesnenin internete sahip olması için yani veri transferinde bulunarak akıllı hale gelebilmesi için zorunludur.

NodeMCUilk seferinde genellikle mikro usb girişiyle bilgisayara bağlanırlar ve içlerine bir yazılım yüklenir. Bu sayede nesnemizin ihtiyacını karşılamak üzere hazır hale gelirler.

Aslına bakılırsa NodeMCU kontrol ünitesi sayesinde kendinize bir uzaktan kumandalı araba, otomatik olarak açılıp kapanan kapılar, perdeler ve pencereler gibi aklınıza gelebilecek birçok şeyi yapabilirsiniz. Akıllı ev sistemleri denilen ve yeni gelişip yayılan bu teknolojilerde de bir NodeMCU kontrol ünitesi yer alıyor. NodeMCU‘lar, sizinle nesne arasındaki veri alışverişini sağlayacak olan bir donanımdır. Bu aparatları; kendinizin geliştirdiği bütün akıllı nesnelerde kullanma imkanınız var. İçlerinde bulunan yazılım sayesinde sizin komutlarınızı anlamlandırırlar ve isteklerinize göre hareket ederek; üzerine monte ettiğiniz nesneyi yönlendirmenizi sağlarlar. İşte bu sebeple bir NodeMCU kontrol ünitesini kullanmak; geliştireceğiniz projelerde size yardımcı olaraktır.

Eğer bir NodeMCU’ya ihtiyacınız varsa; bu konuda oldukça uygun alternatifler bulma imkanınız mevcuttur. Uygun fiyatlara ve aradığınız özelliklere sahip olan modelleri araştırabilir, kurulum rehberlerine bakarak ve kişisel merakınıza da güvenerek üzerinde çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu