fbpx
Hata Çözümleri

Haberspot Virüsü Nasıl Silinir?

Chrome ve Firefox gibi popüler tarayıcılarınıza yerleşen bazı virüsler hayatınızı zorlaştırıyor olabilir. Şimdi bu tür zararlı yazılımlardan kurtulmanın yollarını anlatacağız.

Özellikle bazı uygulamalarla birlikte gelen ve ne yaptığımıza dikkat etmeden yükleme işlemini tamamladığımızda karşımıza çıkan tarayıcı virüsleri, internet gezintilerimizi kabusa çevirebiliyor. Bunların en yaygınları haberspot olarak tabir edilen virüsler.

Genelde tarayıcımızı açtığımızda kendisini ana sayfa olarak atayabilen veya internette gezinti esnasında sürekli olarak reklam sayfalarına yönlendirme veren bu virüslerden kurtulmak aslında zor değil. Çözüm için aşağıda anlattığımız adımları sırasıyla izlemeniz yeterli.

İlk Adım Tarayıcımızdaki uzantılar;

Bu virüsler tarayıcılarımıza uzantılar olarak eklendiği için, yazılım silinse bile sürekli olarak aynı yönlendirmelere maruz kalabiliyoruz. Bu yüzden öncelikle tarayıcılarımızdaki uzantılardan kurtulacağız.

Uyarı: Eğer uzantı silmek işe yaramazsa, aşağıdaki adımları uygulayıp en sonunda bu adımı tekrar uygulamamız (uzantının var olup olmadığını kontrol etmemiz gerekebilir!)

Anlatımımızı Chrome için yapalım, diğer tarayıcılarda da durum aşağı yukarı aynıdır. Çözümde işe yarar.

Masaüstündeki Chrome simgesine sağ tıklayıp “Özellikler” dediğimizde karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelir. Burada gördüğünüz gibi “Hedef” kısmında Chrome.exe devamında tr-v9 diye bir site uzantısı kaydedilmiştir. “.exe” bölümünden sonra ne varsa silip o şekilde kaydediyoruz.

2. Adım Malware temizliği

ADWCleaner’ı indiriyoruz. İndirmek için buraya tıklayın

Program kurulumu gerektirmez. Açmadan önce tüm tarayıcılarınızı kapatınız. Sadece işlem yaptığınız Chrome’un kapatılması yetmez, bilgisayarınızdaki tüm tarayıcıları kapatınız.

Daha sonra programı sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğiyle başlatıp, Scan tuşuna basın. Ardından gelen sonuçlar için ise “Clean” tuşuna basın.

Bu işlem sonrası bilgisayarınız yeniden başlatma isteyecektir. Eğer istemez ise kendiniz yeniden başlatın.

Bilgisayarınız açıldıktan sonra en başta gösterdiğimiz “Özellikler” bölümündeki uzantı silme işlemini kontrol edin.

Bu işlem sonrasında tarayıcınız durumunu kontrol edin. Halen sorun devam ediyorsa aşağıdaki işlemlere devam edelim;

– Chrome’u kapatın.

– Bilgisayarda şu yolu izleyin

C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions

– Eğer AppData klasörünü bulamadıysanız dosyalar gizlidir. Gizli dosyaları görünür yapın. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız Google amcaya sorun hemen bulursunuz heryerde anlatılıyor. Basittir.

– Herneyse, sonunda açtığınız Extension klasöründe “liasdfasfadkasfaslfasfsdjgals” gibi anlamsız olan klasöleri dilin. Bir iki adet olabilir.

– Şimdi tekrar ADWCleaner ile tarama yapın.

(İE, Firefox için de aynı yöntemi uyarlayabilirsiniz, konuyu çok uzatmamak için yazmıyorum.)

Son olarak yine en başta gösterdiğimiz “Özellikler” bölümündeki uzantıları kontrol edin, varsa silin.

Bu işlemler sonrasında tarayıcı virüsünüzden kurtulmuş olacaksınız, geçmiş olsun…

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu