fbpx
Bilişim Öğretmeni

Bilişim Teknolojileri Sınıfları Neden Yenilenmeli?

Gelişen ve globalleşen dünyada  çağı geriden takip etmemek için bilişim teknolojilerini  takip etmek gerekiyor. Baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojilerde mekanik + yazılım kullanılması mühendislik uygulamalarının küçük yaşlarda öğrencilere kazandırılmasının önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Bilişim Teknolojileri Derslerinin gereksiz görülmesi , bilişim sınıflarının eskimiş yada normal sınıflara çevrilmiş olması sebebi ile yeni atanan bilişim öğretmenlerinin tabir-i caiz ise kursakları heveste kalmaktadır.

Genellikle yeni atanan öğretmenler, bilişim sınıfı için harıl harıl sponsor aramakta ve çoğunlukla sponsor bulamamaktadır. Bilişim öğretmenlerinin bu sponsorluk isteklerinden bıkmış olmalarından ötürü firmalar sponsorluk isteklerine cevap vermemektedir.

Hal böyle iken Milli Eğitim Bakanlığı bilişim sınıflarının yenilenmesi konusunda 2008 den bu yana herhangi bir adım atmış değil.

2008 yılından beri yenilenmeyen bilişim sınıfları ile birlikte bilişim öğretmenleri derslerini kağıt üzerinde, projeksiyonda veya akıllı tahta üzerinde işlemek zorunda kalmıştır. Bilişim çağında böyle bir ortam biz bilişim öğretmenlerini ziyadesi ile üzmektedir.

Kodlama Eğitiminin gündeme gelmesi ile birlikte bilişim sınıflarının önemi bir kez daha gündeme gelmiş ancak MEB Tarafından bilişim sınıflarının yenilenmesi için herhangi bir çalışmamanın yapılmaması düşündürücüdür.

Günümüzde yapılandırmacı yaklaşımlar ile ders işlenmesi öğütlense de bilgisayarsız bilgisayar eğitimi hem öğretmenleri hem de öğrenciler için öğrenme güçlükleri yaşamasına sebep olmaktadır.

Kodlama eğitiminde kodları ezberlemek, kağıt üzerinde ders işlemek elbette ilkel yöntemlerdir ancak bilişim sınıflarının olmaması karşısında başka çaremiz bulunmamakta maalesef.

Görev yaptığım okulda bilişim sınıfımız olmasına rağmen bilgisayarlarımız kullanılamayacak kadar eski ve çoğu çalışır durumda değil. Bilgisayar bilimi dersinin Fen liselerinde zorunlu olması ve 2018-2019 yılında Anadolu liselerinde zorunlu olması sebebi ile bilişim sınıfımı yenilemem gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum.

Bilişim Sınıfımızın yenilenmesi konusunda Bilişim Teknolojileri Öğrencileri Desteklerinizi Bekliyor adında bir yazı yazdım. Yazıya tıklayarak detayları okuyabilirsiniz.

Yazıyı paylaştıktan sonra Bilişim çevresinden destek alamadığımı belirtmek isterim. Tabi desteklerini esirgemeyenler de oldu elbet ancak halen istediğimiz sponsoru bulmuş değiliz. Umarım devletimiz kodlama eğitiminin gelmesi ile bilişim sınıflarımızı yeniler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu