fbpx
Teknoloji Haberleri

Nükleer Sızıntı Sualtı Robotlarıyla Çözülecek

Fukuşima nükleer santralinde yaşanan nükleer sızıntı Toshiba’nın geliştirdiği sualtı robotlarıyla tespit edilecek. 

2011’de Japonya’da yaşanan Tsunami felaketi sonucu 18 binden fazla insan hayatını kaybetmiş ve tarihin Çernobil’den sonraki en büyük nükleer sızıntısı gerçekleşmişti. Fukuşima nükleer santralinde yaşanan sızıntı sonrası bölge tamamen boşaltılmış ve sızıntı kaynağına erişme çalışmaları başlatılmıştı.

Nükleer sızıntıyı çözmek için şimdiye kadar birçok robot geliştirildi fakat sızıntı seviyesi nedeniyle bir çoğu saniyeler içinde ya tamamen bozuldu ya da bağlantı kesildi. Yani şimdiye kadar başarılı şekilde sızıntı kaynağına ulaşıp ölçüm veya tamir yapılamadı.

Japonlar bu konuda Toshiba önderliğinde çalışmalarına devam ediyor. Yeni geliştirilen su altı robotu santralin suya gömülen kısmında incelemelerde bulunacak. Radyasyon seviyesini ölçmek ve veri toplamak için geliştirilen yeni robotun adı “küçük güneş balığı”.

Boyutları hayli küçük olan robotun iki adet kamerası, dört adet pervanesi ve radyasyon ölçüm için hassas cihazları bulunuyor.

Japonlar daha önce yapılan başarısız denemelere bakarak bu robot için oldukça umutlular. Sızıntı seviyesinin tespiti ve radyoaktif atığın tahliyesi için hayati önem taşıyan bu çalışmanın sonucunu önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu