fbpx
Teknoloji Haberleri

Çocukların İnternet Kullanım Raporu

Kaspersky, Mayıs 2016 Nisan 2017 arasındaki 12 aylık dilimde çocukların internet kullanımına yönelik oluşturduğu raporu yayınladı.

Geçtiğimiz 12 aylık dilimde çocuklar tarafından kullanılan bilgisayarlardan toplanan internet davranışlarını içeren veriler yayınlandı. Kaspersky’ın yayınladığı veriler hayli ilginç.

Kaspersky Lab Ebeveyn Denetimi özelliğini kullanan bilgisayarlardan alınan verilerle oluşturulan raporda çocukların tehlikeli olarak nitelendirilebilecek içeriklerle ne kadar zaman harcadığı dökümlenmiş.

Dünya genelinde sosyal medya, mesajlaşma ve e-posta gibi iletişim sistemlerinin ziyaret oranının geçtiğimiz 12 aya göre düşüş yaşadığı görülüyor. Geçtiğimiz 12 ayda çocukların bu servislere ilgisi %67 civarındayken bu yıl %61’e gerilemiş durumda. Oyunlar %11’den %9’a, yetişkin içerikli sitelerde geçirilen zaman ise %1,5’dan %1,2’ye gerilemiş.

Türkiye’de Durum Nasıl?

Raporda Türkiye’deki çocukların internet karnesiyle ilgili de detaylar yer alıyor. Buna göre ülkemizde çocuklar sosyal medya, mesajlaşma ve e-posta gibi iletişim odaklı servisleri dünya ortalamasından daha fazla kullanıyor. Dünya ortalama son 12 ayda %61 iken Türkiye’de bu oran %70,32 civarında. Sosyal medyayı %9,20 ile e-ticaret siteleri, %8,61 ile video, ses ve yazılım içerikleri takip ediyor.

18 yaşından küçüklerin kullanması yasak olan alkol, tütün ve uyuşturucu gibi içeriklere erişimde Türkiye, dünya ortalamasının hayli altında kalıyor. Bu rakamlar dünya genelinde %14’ü bulurken Türkiye’de %5,78 civarında kalıyor. Bu durumun belli başlı sitelere erişimlerin Türkiye’de sürekli olarak denetimde olmasının faydalı olarak da görebiliriz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu