fbpx
Teknoloji Haberleri

WhatsApp Hesabınız Sadece Bir Fotoğrafla Hacklenebiliyor

WhatsApp ve benzeri anlık mesaj uygulamalarında bulunan güvenlik açığı herkesi endişelendirdi. Nasıl giriyor? Neler yapabiliyor?

Özel bir yazılım güvenlik şirketi WhatsApp ve Telegram’daki güvenlik açığı ile ilgili uygulamalı bir video yayınladı. Böylece geçtiğimiz haftadan bu yana konuşulan WhatsApp’taki endişe verici güvenlik açığı ispatlanmış oldu.

Nasıl yapılıyor?

Saldırı o kadar basit yapılıyor ki kullanıcıların endişe etmesi gereken durumda bu zaten. Saldıran taraf arka planına zararlı yazılım gizlenmiş bir görseli kurbanın WhatsApp hesabına gönderiyor. Kurban bu görseli bir kez görüntülediğinde tabiiki otomatik olark görsel “Galeri” deki WhatsApp klasörüne kaydediliyor. İşte bu kadar. Bu andan itibaren görselin ardına gizlenen zararlı yazılım işe başlıyor.

Neler yapabiliyor?

Bu sorunun aslında net bir cevabı yok. WhatsApp hesabınızdaki herşeyi kontrol edebiliyor diyebiliriz.

Nasıl bir önlem alınmalı?

Söz konusu açık, bir şekilde uygulama geliştiricileri tarafından kapatılana kadar dikkatli olmakta fayda var. Tanınmayan kişilerden görsel alımını durdurabilir, görseli yüklemeyi “otomatik” konumdan “manuel” konuma alabilirsiniz. Böylece bilmediğiniz herhangi bir hesaptan gelen görsel, boş bulunup açsanız bile “indir” demediğiniz sürece telefonunuzun “Galeri” bölümüne kaydedilmeyecektir.

Aşağıdan, söz konusu saldırıya dair yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu