fbpx
Bilişim Öğretmeni

Bilişim Öğretmeni Taban Puanları

Gelişen teknoloji; bugün dünyada yeni bir düzenin habercisi konumunda. 19. Yüzyılda sanayi devrimiyle yaşanan süreç bugün 21. Yüzyılda teknoloji devrimiyle yaşanıyor. Dünyanın en çok kazanan şirketleri önceden petrol şirketleriydi ancak bugün listenin başında hep teknoloji şirketleri var. Dünyada en çok yatırım alan, en çok ilgi çeken alanların başında bu sebeple teknoloji geliyor.

Teknolojinin iki temel ayağı olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi kullandığımız aletler. Bilgisayar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi.  Diğer bir ayağı ise yazılım / kodlama kısmı. Bir teknolojik aletin çalışması için bir yazılıma ihtiyaç var ve bu nedenle yazılım sektörü de özellikle eğitim alanında dünyada en hızlı gelişen ve en çok önem verilen alanlardan biri olmuş durumda. Dünyanın birçok yerinde bilişim alanında eğitim kalitesi hızla artıyor.

 

Yeni gelişmeler yaratabilecek nesiller yetiştirmek adına artık dünyanın gelişmiş ülkelerinin çok iyi sistemler kurduğunu söylemek mümkün. Bu sistemler sayesinde geleceği kavrayacak nesiller yetiştiriliyor.

Türkiye’de de bilişim teknolojileri öğretmenleri; lisans programlarının altındaki eğitim düzeylerinde bu alanda ülkeye hizmet ediyorlar. Bugün binlerce bilişim öğretmenine sahip olan ülkemizde atama bekleyen bilişim öğretmeni sayısı da oldukça fazla. Bilişim öğretmeni taban puanları da bu manada en çok araştırılan ve dikkate değer olan konulardan bir tanesi.

Üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen olabilmek için kamu personeli seçme sınavına girerek yeterli puanı alan adaylar, yeni getirilen mülakat sisteminden de geçebilmeleri neticesinde öğretmen olarak atanıyorlar. Bilişim öğretmenleri içinde de atama bekleyen yirmi bin civarında öğretmen adayı var.

 

Bilişim öğretmeni olmak için atama bekleyen mezunlar 2017 yılından oldukça umutluydu. Açıklanan kontenjanlar neticesinde şimdi atama başvuruları yapılıyor ve bilişim öğretmeni taban puanları da en çok araştırılan konu başlıklarının başında geliyor. 2017 yılının şubat ayında açıklanan ve listelere çıkan atama sayılarına göre 406 bilişim öğretmeni atanacak ve bilişim öğretmeni taban puanları 50 olarak belirlendi. 50 puanı geçen öğretmen adayları; 406’nın üç katı olacak şekilde mülakata çağrılacaklar ve bunun neticesinde mülakattan da yeterli puanı alanların içinde 406’sı bilişim teknolojileri öğretmeni olarak atanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu