fbpx
Telefon

Android’de Unutulan Şifre Kurtarmak

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda ekran kilidini unutmanız durumunda yapabileceğiniz işlemler neler? Unutulan ekran kilidi nasıl açılır?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda ekran kilidi şifresini yada desen şifresini belli bir sayıdan fazla yanlış girdiğinizde oluşan problemi nasıl çözebilirsiniz. Sizlere bu konuda birkaç ufak ipucu verelim.

Öncelikle bu durumlarda SIM PIN’ininizi elinizin altında bulundurmakta fayda var. Artık birçok güvenlik önlemi sebebiyle PIN’ler devre dışı bırakılabiliyor. Fakat bu kurtarma konusunda size dezavantaj sağlayabilecek bir durum. İhtiyaç anında imdat çekici olarak PIN kodunuzu açık bırakmanızda fayda var.

Android ekran şifresi kurtarma

Yanlış girilen ve kitlenen Android ekran şifreleri için etkili iki kurtarma yöntemi mevcut. Bunlardan birisi Google hesabınız.

Şifrenizi veya desen şifrenizi yanlış girmeniz sonucu telefonunuz kitlendiyse Google hesap şifrenizle kurtarma yapmanız mümkün. Burada dikkat edilecek nokta, bu sorun oluşmadan önce kurtarma PIN’i oluşturmaktır. Google hesabınızı tanımlarken size sorulan yönergelere dikkat ederek hesap şifrenizi unutmamanız önemli. Eğer unutursanız, daha önce tanımlamış olduğunuz PIN ile kurtarma yapmanız mümkün.

Eğer bu PIN’ler ve google hesap şifreniz elinizde değil yada unuttuysanız yapılacak diğer işlem Recovery, yani telefonu baştan yükleme. Kitlenen telefonu fabrika ayarlarına döndürerek açmanız mümkün. Fakat bu içerisindeki tüm verilerinizi kaybolmasına yol açacaktır. Yani mecbur kalınmadıkça başvurmamanız gereken bir yöntemdir. Ama diğer yollarla telefonunuzu açamadıysanız, yapılacakta pek birşey kalmıyor. Recovery konusunu daha sonraki yazılarımızda uzun bir şekilde anlatacağız.

Android’de yanlış girilen ekran şifresi sonrası kitlenmelerde kullanılacak yöntemler, sizlerinde gördüğü gibi aslında daha önceden alınan bazı tedbirlere bağlı. Bu yüzden kullanıcılara özellikle cihazlarına tanımlayacakları Google hesabı konusunda hassas olmalarını, bir kere tanımlayıp unutulacak adres ve şifrelerden kaçınmalarını öneriyoruz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu