fbpx
WordPress

AMP Nedir? WordPress İçin AMP Eklentileri

Google’ın geçtiğimiz günlerde resmen kullanıma aldığı Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) yada kısa adıyla AMP nedir? Nasıl kullanılır?

AMP, birçok yerde belirtildiği gibi Google’ın alelade bir güncellemesinden ibaret değildir. Tüm arama sonuçlarına etki edecek önemli bir değişiklik dersek yanlış olmaz. AMP’nin devreye alınmasıyla artık arama sonuçlarında sitelerin sıralamaları da büyük değişikliğe uğramaya başladı bile.

Peki nedir bu AMP?

Basit anlatımı zaten isminde belirtildiği gibi, hızlandırılmış mobil sayfalardan ibarettir. Sitelerin mobil versiyonları yada “responsive” adı verilen sistemlerin mobil görünümlerinin daha az sorgu içeren ve daha basit halleridir. Böylece mobil platformlarda site hızları mükemmel derecede artar. AMP sayfaları minimum stil kodu, minimum JS ve minimum sql sorgusu gerektirdiği için hız konusunda normal mobil sayfalardan birçok durumda 10 katın üzerinde daha hızlıdır. Buda AMP’nin neden kullanıldığını açıklamaya yeter zaten.

AMP sayesinde Google, kendi servisleri başta olmak üzere arama sonuçlarında gösterilen mobil sayfaların geleceği için AMP’yi erkenden devreye almış durumda. Çünkü şu an mobil sayfalar her ne kadar katlanılabilir durumda olsalar da önümüzdeki dönemde böyle gidecek olursa kullanıcıların canını sıkacak derecede yavaşlayacaklar. AMP sayesinde artık bu riskten bir nebze olsun kurtulmuş durumdayız.

Örnek vermek gerekirse, kodlama sebebiyle yavaş açılan sayfalar üst ve orta seviye akıllı telefonlarda sorunsuz açılıyor olsalarda alt seviye cihazlar bu tür sayfalarda büyük sıkıntı çekiyor. Yani yapılan işlemleri genel kullanıma göre düşünmek gerekiyor.

WordPress için AMP

Dünyanın en popüler CMS sistemi olarak tabiiki WordPress için AMP uygulamaları hazır durumda. Bunlar arasında test edip beğendiğimiz birkaç tanesinden bahsedelim.

İlk önerimiz Yoast SEO kullananlar için olacak. Automattic tarafından geliştirilen AMP uygulaması yüklendikten sonra Yoast Glue adlı uygulama ile entegrasyon sağlanabiliyor. Sadece direktifleri takip etmeniz yeterli.

AMP ile reklam yayınlamak mümkün mü?

WordPress eklentileri sayesinde AMP mobil sayfamızda Google reklamlarını gösterebiliyoruz. Basit iki eklenti ile bunu sağlayabilirsiniz. Yine Automattic tarafından geliştirilen AMP uygulamasını yüklüyoruz. Sayfayı düzenlemek ve Google reklamlarını entegre etmek için ise Ahmed Kaludi, Mohammed Kaludi tarafından geliştirilen Accelerated Mobile Pages uygulamasını yüklemeniz gerekiyor.

Dikkat! Bu iki eklenti birlikte aktif edilecek. Sadece bir tanesi değil. İkinci eklentide hem sayfanızı düzenlemeniz hemde Google reklam kodlarını eklemeniz için seçenekleri göreceksiniz. Basit şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemler sonrasında Search Console’dan AMP testi yapmayı unutmayınız. Arama Görünümü > Hızlandırılmış Mobil Sayfalar sekmesinden AMP sayfaları testi yapabilirsiniz.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu