Eğitim Bilimleri

STEM Nedir?

STEM, ingilizce “kök” anlamına gelmektedir. STEM adı verilen çalışma da bu anlamda şekilleniyor. Peki STEM nedir?

Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşan STEM, geleceğin beyinlerini şekillendirmek için önemli bir adım.

ABD’de sistemli olarak 2012’den beri uygulanan STEM sistemi, Türkiye’de de son dönemde uygulanmaya başlanıyor.

STEM Neden Önemli?

STEM’in önemi aslında toplumsal olarak şikayetçi olduğumuz önemli bir konu. Çocukların müfredatla şekillenen dersleri, sınavları, liseye giriş, üniversiteye giriş maratonları derken yeteneklerini keşfetme imkanları, kendilerini geliştirme imkanları neredeyse kalmıyor. Hal böyle olunca tahsilini tamamlayan gençler, yıllarca sınavlara çalışarak ezber yapmış fakat hayatı boyunca herhangi bir şey üretmemiş veya üretimin bir parçası olmamış oluyor. Daha önce de söylediğimiz gibi aslında bu toplumumuzda ve eğitim sistemimizde kanayan bir yara halinde.

İşte STEM, bu durumu kırmak için uygulanan bir sistem. Gelişen teknoloji, kaybolan her bir mesleğin yerine yeni iki mesleğin gelmesi gibi ayak uydurması zor bir dönemde yaşıyoruz. Bu durum çocukların hayatlarını şekillendirmeleri için yeterince kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. STEM gibi projeler sayesinde onların ufkunu açarak, öğrendiklerini kullanabilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bir imkan sağlanıyor.

Birçoğumuzun sorduğu, “bu öğrendiklerimizi gerçek hayatta nasıl kullanabiliriz?” sorusu, STEM gibi projeler sayesinde cevap bulma imkanı buluyor.

TÜBİTAK‘ın son dönemde önemli adımlar attığı STEM sistemiyle ilgili öğretmen eğitimleri konusunu da diğer bir yazıda sizlere aktaracağız.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top