fbpx
Eğitim Bilimleri

STEM Nedir?

STEM, ingilizce “kök” anlamına gelmektedir. STEM adı verilen çalışma da bu anlamda şekilleniyor. Peki STEM nedir?

Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşan STEM, geleceğin beyinlerini şekillendirmek için önemli bir adım.

ABD’de sistemli olarak 2012’den beri uygulanan STEM sistemi, Türkiye’de de son dönemde uygulanmaya başlanıyor.

STEM Neden Önemli?

STEM’in önemi aslında toplumsal olarak şikayetçi olduğumuz önemli bir konu. Çocukların müfredatla şekillenen dersleri, sınavları, liseye giriş, üniversiteye giriş maratonları derken yeteneklerini keşfetme imkanları, kendilerini geliştirme imkanları neredeyse kalmıyor. Hal böyle olunca tahsilini tamamlayan gençler, yıllarca sınavlara çalışarak ezber yapmış fakat hayatı boyunca herhangi bir şey üretmemiş veya üretimin bir parçası olmamış oluyor. Daha önce de söylediğimiz gibi aslında bu toplumumuzda ve eğitim sistemimizde kanayan bir yara halinde.

İşte STEM, bu durumu kırmak için uygulanan bir sistem. Gelişen teknoloji, kaybolan her bir mesleğin yerine yeni iki mesleğin gelmesi gibi ayak uydurması zor bir dönemde yaşıyoruz. Bu durum çocukların hayatlarını şekillendirmeleri için yeterince kafa karışıklığına sebebiyet veriyor. STEM gibi projeler sayesinde onların ufkunu açarak, öğrendiklerini kullanabilecekleri ve hayata geçirebilecekleri bir imkan sağlanıyor.

Birçoğumuzun sorduğu, “bu öğrendiklerimizi gerçek hayatta nasıl kullanabiliriz?” sorusu, STEM gibi projeler sayesinde cevap bulma imkanı buluyor.

TÜBİTAK‘ın son dönemde önemli adımlar attığı STEM sistemiyle ilgili öğretmen eğitimleri konusunu da diğer bir yazıda sizlere aktaracağız.

Seydi ŞAHİN

Sosyal medya danışmanı, yazılım meraklısı...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu