Eğitim Bilimleri

Gölgeleme Nedir? Gölgeleme Örnekleri

Gölgeleme nedir

Gölgeleme, organizma var olan uyarıcılara bir tepki gösterir. Bu tepkilerden biri diğer tepkilerin gölgesinde kalır. Bu olaya gölgeleme denir.

Gölgelemenin engelleme kavramıyla karıştırılmaması için dikkat edilmesi geren bir nokta var. Gölgeleme de uyarıcılar aynı anda verilirken engelleme de ise art arda verilir.
Örnekler üzerinden açıklamaya çalışalım.

Gölgeleme Örnekleri

Örnek 1: Nişanlısı Sevil’e aynı anda hem çiçek hem de pırlanta yüzük alan Ahmet Bey, Sevil Hanım’ın çiçeğin yüzüne bile bakmadığı hemen pırlantaya koştuğu görülmüştür. Bu durumda çiçek, pırlanta yüzüğün gölgesinde kalmıştır.

Örnek 2: Evlenmeyi bekleyen Aysel, kendisine gelen iki talipliye yaptıkları işleri sormuştur. Taliplilerden biri olan Hüseyin bir okulda öğretmen olduğunu söylemiştir. Diğer talipli Hasan ise bir hastahanede başhekim olduğunu söylemiştir. Bunları duyan Aysel Hanım, Hasan Bey ile evlenme kararı almıştır. Hüseyin Bey, Hasan Bey’in gölgesinde kalmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Copyright © 2015 Flex Mag Theme. Theme by MVP Themes, powered by Wordpress.

To Top